Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Jet lag – co to jest i jak sobie z nim radzić?

Osoby, które chociaż raz w życiu udały się w daleką podróż na zachód czy wschód i znalazły się w innej strefie czasowej, z pewnością doświadczyły jet lagu. Jest to przypadłość, która dotyczy niemal każdego, kto stale podróżuje w odległe kierunki. Niestety wystąpienie tej dolegliwości może wiązać się z dyskomfortem dla podróżujących przez pierwsze dni wyjazdu. Dowiedz się, czym jest jet lag i jak z nim walczyć.

Co to jest jet lag i jak sobie z nim radzić?

Co to jest jet lag?

Jet lag nazywany jest także zespołem nagłej zmiany strefy czasowej. Jak sama nazwa wskazuje, jest to seria nieprzyjemnych objawów związana ze znalezieniem się w miejscu, gdzie występuje duża różnica czasu w stosunku do punktu, z którego rozpoczęła się podróż. Zaburzenie wiąże się z rozregulowaniem zegara biologicznego. Zakłócony zostaje nie tylko rytm snu i czuwania, lecz także niektóre funkcje organizmu, jak np. dobowy przebieg wydzielania hormonów. Jet lag dotyczy tylko dalekich podróży, więc nie musisz się martwić o jego wystąpienie, kiedy udajesz się do jednego z krajów europejskich.

Osoby, które udają się na wycieczki do odległych miejsc, mogą odczuwać zmęczenie już przy opuszczaniu samolotu. Z powodu zmiany strefy czasowej zazwyczaj występują również kolejne objawy. Turyści borykają się z problemami takimi jak bóle głowy i utrata apetytu. Jednak najcięższym do pokonania skutkiem zespołu nagłej zmiany strefy czasowej jest przewlekłe zmęczenie, które w pierwszych dniach po przylocie może odbierać radość z wyjazdu. Trudno jest się wtedy dostosować do czasu panującego w wybranej przez turystę lokalizacji. Uważa się, że dla organizmu najbardziej uciążliwe jest przekraczanie więcej niż czterech stref czasowych.

Zaburzenie jest najbardziej dotkliwe dla tych, którzy nie są przyzwyczajeni do dalekiego podróżowania. Silne skutki mogą także odczuwać osoby, które mają wyznaczone stałe pory budzenia się oraz zasypiania, czyli wiodą życie o uporządkowanym rytmie dnia. Wiek również może nasilać objawy, zazwyczaj to młodym ludziom znacznie łatwiej jest pokonać zaburzenie niż osobom w podeszłym wieku.

Śpiąca kobieta w pociągu, zmęczona przez jet lag.

Ile może trwać jet lag?

Jeśli masz przed sobą daleką wycieczkę, pewnie zastanawiasz się, ile trwa jet lag? Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ czas występowania zespołu nagłej zmiany czasowej jest uwarunkowany indywidualnymi predyspozycjami takimi jak: wiek, doświadczenie z podróżowaniem czy zegar biologiczny podróżnego. Tym samym u jednych jet lag może trwać krócej, niż u innych.

Przyjmuje się założenie, że dla organizmu bardziej uciążliwa jest podróż w kierunku, w którym doba się skraca, więc na wschód. Dzień wydaje się wtedy znacznie krótszy, a turysta potrzebuje więcej czasu na adaptację. Z kolei przy locie na zachód organizmowi łatwiej jest się przyzwyczaić do panujących warunków i pozornie wydłużonego dnia. W ciągu jednej doby organizm człowieka może przystosować się do maksymalnie dwóch stref czasowych.

Młoda kobieta zastanawia się, co pomaga na jet lag.

Co pomaga na jet lag?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci w dostosowaniu się do innej strefy czasowej. Co pomaga na jet lag? Przede wszystkim należy ograniczyć stres. Ostatnie 48 godzin przed lotem w miarę możliwości powinny być poświęcone na odpoczynek, dlatego załatw wszystkie niezbędne sprawy związane z podróżą jeszcze przed jej rozpoczęciem. Jeśli jest to Twój pierwszy raz na lotnisku, koniecznie zapoznaj się z tym, jak przebiegają wszelkie procedury. W przypadku, kiedy denerwujesz się samą podróżą wiedz, że istnieją sprawdzone sposoby na to, jak przetrwać lot samolotem. Przede wszystkim warto zadbać o własny komfort. Pomoże to w obniżeniu poziomu stresu. Większość linii lotniczych zezwala na zabranie małej poduszki na pokład, a to pozwoli odbyć wycieczkę w przyjemnych warunkach.

Wskazówką ułatwiającą radzenie sobie z jet lagiem jest przestawienie zegarka na strefę czasową miejsca, do którego lecisz. Konieczne jest także zadbanie o odpowiednie nawodnienie, jednocześnie unikając alkoholu, który może mieć negatywne skutki na reakcję organizmu. Po przylocie dobrze jest spędzać czas na zewnątrz, ponieważ promienie słoneczne zmniejszają produkcję melatoniny, czyli hormonu odpowiadającego za jakość snu. W miarę możliwości powinieneś udać się na spoczynek dopiero po zapadnięciu zmroku. Co więcej, aby zminimalizować objawy jet lagu, polecana jest aktywność fizyczna. Ważne jest jednak, aby zbyt mocno nie forsować organizmu i dostosować formę ruchu do swoich możliwości. Powyższe sposoby powinny ograniczyć ryzyko wystąpienia zespołu nagłej zmiany strefy czasowej, a gdy już wystąpi – zminimalizować jego objawy i w pełni cieszyć się podróżą.

« Poprzedni wpis