Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Pierwszy raz na lotnisku – jak się zachować?

Lecisz pierwszy raz samolotem i masz obawy? Choć podróże samolotem są coraz popularniejsze, wiele osób ma wciąż przed sobą pierwszą wizytę na lotnisku. Nie musi to być jednak stresujące doświadczenie! Wystarczy pamiętać o kilku kwestiach i stosować się do rozmaitych oznaczeń czy poleceń personelu. Oto najważniejsze wskazówki, które rozwieją wątpliwości, jak się zachować na lotnisku.

Pierwszy raz na lotnisku - jak się zachować?

Sprawdzaj znaki i tablice

Wbrew pozorom, na lotniskach trudno jest się zgubić. Choć są to duże obiekty, są one jednak bardzo dobrze oznakowane. Wystarczy, że zwrócisz uwagę na tablice, znaki czy komunikaty, a na pewno sobie poradzisz. Jeśli posiadasz dodatkowy bagaż lub lecisz liniami lotniczymi z tradycyjną odprawą, musisz udać się do miejsca odprawy. Gdzie znajduje się tak zwany check-in? Informację tę można znaleźć na tablicy odlotów, na której oprócz kierunku i numeru lotu, znajduje się odpowiedni numer stanowiska. Tam też uzyskasz kartę pokładową i nadasz bagaż rejestrowany. Jeśli jednak posiadasz wyłącznie bagaż podręczny, a odprawy dokonałeś online (jest tak zwykle w tanich liniach lotniczych), od razu możesz udać się do punktu kontroli bezpieczeństwa.

Przygotuj się na kontrolę bezpieczeństwa

Kontrola bezpieczeństwa kojarzy Ci się z czymś stresującym? Jeśli odpowiednio się przygotujesz, szybko i sprawnie przejdziesz przez bramki. Przede wszystkim zdejmij wszelkie metalowe rzeczy – na przykład pasek, zegarek czy biżuterię. Nie zapomnij również o kluczach czy innych przedmiotach ukrytych w kieszeniach. Do specjalnego pojemnika, który kładzie się na taśmę, wkłada się także sprzęt elektroniczny oraz bardzo często torebkę z płynami. Pamiętaj, że płyny w bagażu podręcznym są dozwolone wyłącznie w 100 mililitrowych opakowaniach, a łącznie można mieć ze sobą ich tylko litr. Powinny być również zapakowane w przeźroczystą torbę, aby ułatwić kontrolę.

Co, gdy mimo wszelkich starań, uruchomimy alarm i zostaniemy wezwani na dodatkową kontrolę? Nie ma co panikować – jest to rutynowe działanie pracowników lotniska i zwykle po szczegółowym sprawdzeniu (na przykład wykrywaczem metalu czy „ręcznie” przez obsługę), spokojnie można udać się na swój lot.

Znajdź swoją bramkę, czyli odpowiedni gate

Ostatnim krokiem przed wejściem do samolotu jest oczywiście znalezienie odpowiedniej bramki (gate). Informację tę znów z łatwością można znaleźć na tablicach, odnajdując swój lot. Zwykle jednak pozostaje dużo czasu do wpuszczania na pokład samolotu. Dlatego po odnalezieniu odpowiedniej bramki, można spokojnie udać się na spacer po strefie bezcłowej, gdzie zrobisz zakupy, skorzystasz z toalety czy po prostu napijesz się kawy. Pamiętaj jednak, aby pilnować czasu i nie przegapić swojego lotu! W wyznaczonym czasie staw się przed swoją bramkę i czekaj na swoją kolej. Kolejny krok to już tylko przejście lub przejażdżka (na lotniskach podstawiane bywają autobusy) do Twojego samolotu.

Pilnuj swojego bagażu

O czym warto jeszcze pamiętać? Inną bardzo ważną kwestią, istotną także w pozostałych częściach lotniska, jest pilnowanie bagażu. Zawsze miej bagaż ze sobą i nie pozostawiaj go bez opieki! Szczególnie w strefie bezcłowej można nieco się rozluźnić i zapomnieć o swoich rzeczach. W skrajnych przypadkach porzucony bagaż nie tylko może spowodować problemy, ale nawet sparaliżować całe lotnisko!

Jeśli weźmiesz pod uwagę powyższe wskazówki, Twoja pierwsza wizyta na lotnisku na pewno nie będzie stresującym przeżyciem. Zanim jednak wyruszysz na lotnisko, pamiętaj o dokumentach, odpowiedniej wielkości bagażu i wyjściu z domu w takim czasie, aby spokojnie być na lotnisku 2 godziny przed odlotem!