Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Lotnisko Balice – odprawa i informacje dla podróżnych

Przed Tobą podróż z lotniska Kraków-Balice? Na samą myśl o odprawie bagażowej, kontroli bezpieczeństwa czy wejściu na pokład ogarnia Cię stres? Nie musi – bez względu na to, czy z lotniska KRK lecisz pierwszy raz, czy masz za sobą dziesiątki podniebnych wycieczek. Wystarczy, że odpowiednio przygotujesz się do podróży, zapoznając się z procedurami, które obowiązują w porcie lotniczym w Krakowie. Najważniejsze z nich znajdziesz w naszym poradniku pasażera lotniska Kraków Airport!

1. Kraków Airport – drugie co do wielkości lotnisko w Polsce

Lotnisko Kraków-Balice (kod IATA: KRK) jest drugim pod względem ruchu pasażerskiego, po warszawskim Okęciu, polskim portem lotniczym. W ubiegłym roku port lotniczy Kraków (airport Balice) obsłużył blisko 5 milionów osób. Ze względu na dogodne położenie lotniska Kraków-Balice i rozwijającą się siatkę połączeń, liczba ta ciągle rośnie. W 1995 roku lotnisku Kraków-Balice nadano imię papieża Jana Pawła II, który wielokrotnie gościł na lotnisku KRK Balice podczas swoich pielgrzymek do ojczyzny.

Bogata siatka połączeń na lotnisku Kraków-Balice

Rozkład rejsów regularnych z Kraków Airport obejmuje połączenia z największymi portami europejskimi – w Berlinie, Hamburgu, Frankfurcie, Monachium, Paryżu, Amsterdamie, Wiedniu, Londynie, Brukseli, Oslo, Sztokholmie, Kopenhadze, Zurychu, Barcelonie, Atenach, Bolonii, Neapolu, Pradze, Marrakeszu, Marsylii, Porto, Tel Awiwie i wielu innych. Miłośników taniego latania port lotniczy w Balicach kusi przede wszystkim szeroką listą destynacji, obsługiwanych przez budżetowe linie Ryanair. W lipcu 2017 w porcie lotniczym Balice przywrócono bezpośrednie połączenie z Chicago, realizowane przez polskie linie lotnicze LOT. Latem port lotniczy w Balicach realizuje połączenie sezonowe i czarterowe, do takich wakacyjnych kierunków jak choćby Palermo, Heraklion, Chania, Palma de Mallorca, Rodos czy Zakintos.

2. Przygotowanie do podróży z Kraków-Airport

Dokumenty podróżne niezbędne na lotnisku w Krakowie

Zarówno paszport, jak i dowód osobisty potwierdzają nie tylko Twoją tożsamość, ale i obywatelstwo.

Paszport pozwoli Ci na przekroczenie dowolnej granicy oraz pobytu za granicą w każdym kraju na świecie.

Dowód osobisty zabierz ze sobą, jeśli z lotniska Kraków-Balice lecisz do:

Pamiętaj! W niektórych krajach podróżujący zobowiązani są do okazania paszportu ważnego nie krócej niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu do kraju.

Wizy

Osoby przekraczające granicę niektórych krajów, oprócz dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo, zobowiązane są do posiadania wizy.

Przykładowo wiza będzie Ci niezbędna w podróży do: Turcji, Chin, Indii, Rosji, Egiptu, na Kubę czy do Stanów Zjednoczonych. W niektórych krajach wizę musisz wyrobić przed wylotem, w innych – wykupisz ją na lotnisku w kraju docelowym.

Pamiętaj! Podróżując do Ameryki Południowej z przystankiem w Stanach Zjednoczonych, potrzebna będzie Ci amerykańska wiza. Bez niej nie zostaniesz wpuszczony na pokład samolotu już na początku podróży na lotnisku Kraków-Balice! Szczegółowe informacje na temat przepisów wizowych znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Szczepienia

Niektóre szczepienia są zalecane (np. WZW A i WZW) przed wyjazdem do każdego kraju. Inne tylko w przypadku krajów potencjalnie zagrożonych chorobą – dotyczy to szczególnie Afryki i Azji. W tropikalnych regionach Afryki i Ameryki Południowej pamiętaj o szczepieniach obowiązkowych – na przykład na żółtą febrę czy zakażenia meningokowe, bez których nie zostaniesz przepuszczony przez granicę.

Szczegółowe informacje na temat szczepień zalecanych i obowiązkowych znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Bagaż na lotnisku w Krakowie

Przepisy dotyczące przewozu bagażu podręcznego, rejestrowanego i ponadwymiarowego różnią się między poszczególnymi liniami lotniczymi. Zapoznaj się z nimi przed każdym lotem z lotniska Kraków-Balice.

Przykładowe zasady przewozu bagażu w najpopularniejszych liniach latających z portu lotniczego w Balicach:

Pamiętaj! Przekroczenie podanych wymiarów i wagi bagażu może słono kosztować. Przed wylotem z lotniska Kraków-Balice sprawdź dokładnie, czy Twoja walizka lub plecak mieszczą się w normach przewoźnika.

Przewóz wózka 

Jeśli zamierzasz podróżować z dzieckiem, jego wózek składany możesz oddać obsłudze lotniska Kraków-Balice przed wejściem na pokład samolotu. Odbierzesz go z powrotem tuż po wylądowaniu w miejscu docelowym. W przypadku wózka nieskładanego będziesz musiał oddać go już w trakcie odprawy biletowo-bagażowej na lotnisku Kraków-Balice.

Podróż z pupilem 

Pasażerowie linii lotniczych mają możliwość podróżowania z pupilem – psem lub kotem. Pamiętaj jednak, że w większości przypadków zabranie zwierzęcia na pokład związane jest z dodatkową opłatą. Szczegółowe informacje na temat jej wysokości i warunków przewozy znajdziesz podczas rezerwacji lotu.

3. Informacje o dojeździe i parkingu przy lotnisku w Krakowie

Dojazd na lotnisko Kraków-Balice

Port lotniczy Kraków-Balice położony jest 11 km na zachód od Krakowa. Na teren lotniska Kraków-Balice bez problemów dostaniesz się w wygodny dla Ciebie sposób.

Z jakim wyprzedzeniem przyjechać na lotnisko w Krakowie?

By uniknąć zbędnego stresu i pośpiechu, przyjedź na lotnisko Kraków-Balice z odpowiednim wyprzedzeniem. Najlepiej na około 120 minut przed planowanym odlotem z Kraków Airport.

Parkingi przy lotnisku w Balicach

Zmotoryzowanym pasażerom polecamy skorzystanie z całodobowego parkingu przy lotnisku w Balicach – Orange Parking. Ogrodzony, oświetlony i chroniony parking od terminala pasażerskiego dzieli jedyne 100 m. Dla Twojej wygody zapewniamy transfer z i na lotnisko Kraków-Balice (3 minuty). Przy pobycie długoterminowym koszt parkingu przy lotnisku Kraków wynosi zaledwie 5 zł za dobę. Zadzwoń pod numer 696 674 311, by zarezerwować bezpieczny postój przy lotnisku Kraków-Balice.

4. Na lotnisku Kraków-Balice

Plan terminali lotniczych w porcie lotniczym Balice

Na terenie Airport Kraków do dyspozycji pasażerów są dwa terminale – krajowy i międzynarodowy. Przed wyruszeniem w podróż zapoznaj się z mapą lotniska Kraków-Balice, którą zamieszczono na stronie internetowej lotniska. Po przybyciu na port lotniczy w Balicach, rozkład lotniska znajdziesz też na terenie terminala.

Udogodnienia dla pasażerów lotniska KRK 

5. Odprawa w porcie lotniczym Balice

Odprawa online

Odprawa online to odprawa bagażu podręcznego, dokonywana za pośrednictwem internetu przed przybyciem na lotnisko Kraków Airport. Informację o czasie, w którym możesz dokonać odprawy online, otrzymasz przy zakupie biletu lotniczego. Nie zapomnij zrobić tego na czas – odprawa na lotnisku w Krakowie, w tym wydrukowanie karty pokładowej, wiąże się z dopłatą.

Odprawa na lotnisku w Krakowie

Jeśli nie masz możliwości odprawy online lub zabierasz ze sobą w podróż bagaż rejestrowany, odpraw się na lotnisku w Krakowie. W tym przypadku pamiętaj, by stawić się w porcie lotniczym w Balicach co najmniej na 2 godziny przed odlotem. Informacja o tym, gdzie możesz odprawić się na swój lot, wyświetlana będzie na specjalnych tablicach na lotnisku w Krakowie.

Jak wygląda odprawa na lotnisku KRK?

Krok po kroku:

Pamiętaj! Odprawa na lotnisku Kraków-Balice zamykana jest w przypadku większości przewoźników najpóźniej na 45 minut przed odlotem. Jeśli przekroczysz wskazany czas, stracisz bilet – zadbaj więc o odpowiednio wczesne przybycie na teren Airport Kraków.

Kontrola bezpieczeństwa na lotnisku KRK Balice

Z kartą pokładową i dokumentem tożsamości udaj się do stanowiska kontroli bezpieczeństwa. Po ich okazaniu zostaniesz poproszony o umieszczenie w specjalnej kuwecie takich przedmiotów jak: telefon, laptop, tablet, klucze, zegarek, monety, pasek, okrycie wierzchnie oraz torebka z płynami i kosmetykami, do której tematu wrócimy już niebawem. W trakcie kontroli obsługa lotniska KRK Balice przeskanuje również Twój bagaż podręczny. Jeżeli jego zawartość wzbudzi jakiekolwiek podejrzenia, możesz zostać poproszony o dodatkowe przeszukanie i wyrzucenie przedmiotów znajdujących się na zakazanej liście.

Jakie płyny możesz przewieźć w bagażu podręcznym?

Zgodnie z prawem pasażer może zabrać ze sobą na pokład samolotu:

6. Zasady przewozu bagażu przy lotach z Kraków Airport

Międzynarodowe przepisy jasno określają, jakie przedmioty ze względów bezpieczeństwa nie mogą znajdować się w bagażu podręcznym lub rejestrowanym. Poniżej znajdziesz szczegółowe zestawienie przykładowych przedmiotów objętych tymi przepisami.

Do bagażu podręcznego NIE PAKUJ:

Do bagażu rejestrowanego NIE PAKUJ:

NIE ZALECA się pakowania do bagażu rejestrowanego:

7. W hali odlotów lotniska w Krakowie

Strefa wolnocłowa w porcie lotniczym w Balicach

Po kontroli bezpieczeństwa znajdziesz się w hali odlotów. Przed podróżą będziesz mógł dokonać zakupów w strefie wolnocłowej, w której sprzedawane są między innymi alkohole, perfumy czy papierosy. Wszystkie produkty pracownicy lotniska pakują w specjalną torebkę, którą możesz wnieść na pokład samolotu.

Pamiętaj! Nigdy nie pozostawiaj na lotnisku Kraków-Balice swojego bagażu bez opieki. Służby bezpieczeństwa lotniska mogą uznać go za podejrzany.

Wejście do samolotu na lotnisku w Krakowie

Dokładną godzinę boardingu znajdziesz na swojej karcie pokładowej. Informację o godzinie wejścia do samolotu na airport Kraków – a w szczególności wszelkie jej zmiany – wyświetlane są też na specjalnych tablicach zlokalizowanych w hali odlotów na terenie lotniska w Krakowie. Gdy samolot będzie gotowy do przyjęcia pasażerów, personel lotniska Kraków-Balice wyda stosowny komunikat. Przed wejściem do samolotu na terenie lotniska Balice zostaniesz poproszony o okazanie obsłudze naziemnej swojej karty pokładowej wraz z dokumentem tożsamości. Następnie odbywa się wejście na pokład – za pomocą specjalnego rękawa, z którym połączona jest bramka, autobusem, gdy samolot znajduje się w znacznej odległości od terminala lub pieszo.

8. Przydatne pojęcia dla pasażerów Kraków-Airport

Na lotnisku Kraków spotkasz się z wieloma określeniami, które mogą być Ci zupełnie obce. Sprawdź ich znaczenie, by czuć się pewniej podczas pierwszej i kolejnych wizyt na lotnisku Kraków-Balice.

Air side – określenie strefy, w której znajdować mogą się wyłącznie pasażerowie oczekujący na lot.

Arrivals – strefa przylotów.

Boarding – procedura wejścia na pokład samolotu.

Boarding time – planowany czas wejścia na pokład.

Bagaż kabinowy – bagaż podręczny zabierany na pokład samolotu.

Bagaż rejestrowany – bagaż przewożony w luku bagażowym.

Cabin crew – personel linii lotniczych, który pracuje na pokładzie samolotu, czyli na stewardessy oraz na stewardów

Boarding pass – karta pokładowa, wydawana pasażerowi w trakcie odprawy online lub na lotnisku.

Check-in – odprawa lotniskowa, w której czasie pasażer otrzymuje kartę pokładową i oddaje bagaż rejestrowany.

Czarter – lot realizowany na podstawie umowy między touroperatorem (biurem podróży) a linią lotniczą.

Departures – strefa odlotów.

Gate – bramka, miejsce w hali odlotów prowadzące do samolotu, którym polecisz.

Duty-free – strefa wolnocłowa, znajdująca się po kontroli bezpieczeństwa

Hub – węzeł komunikacyjny, z którego linie lotnicze oferują połączenia do wielu innych miast na świecie.

Land side – ogólnodostępna strefa lotniska, znajdująca się przed punktem kontroli bezpieczeństwa.

Strefa Non Schengen – strefa, w której oprócz kontroli bezpieczeństwa obowiązuje kontrola graniczna.

Strefa Schengen – strefa, na której zniesiono kontrole graniczne. Pasażerowie przechodzą jedynie kontrolę bezpieczeństwa.

9. Kontakt z lotniskiem Kraków-Balice

Wszelkich informacji na temat lotu oraz lotniska KRK Balice udzielą Ci całodobowo pracownicy infolinii działającej pod numerami: +48 801 055 000 lub +48 12 295 58 00.

Punkt informacji turystycznej, który znajdziesz w porcie lotniczym w Krakowie w głównym holu terminala, działa codziennie od 9:00 do 19:00.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące lotniska Kraków-Balice:

Aby ułatwić Ci znalezienie wszystkich istotnych informacji związanych z lotniskiem Kraków-Balice, przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw najczęściej zadawanych pytań. Mamy nadzieję, że odpowiedzi rozwieją Twoje wątpliwości!

W jakich godzinach jest otwarte lotnisko Kraków-Balice?

Lotnisko Kraków-Balice jest czynne całą dobę przez 7 dni w tygodniu. Terminal pasażerski jest otwarty dla pasażerów cały czas.

Gdzie sprawdzić przyloty i odloty z lotniska Kraków-Balice?

Szczegółowe informacje na temat przylotów i odlotów z Balic znajdziesz bez problemu na stronie internetowej portu lotniczego Kraków-Balice. Wystarczy, że wybierzesz zakładkę „Loty” i zobaczysz szczegółowe tabele odlotów i przylotów w wybranym przez siebie dniu.

Czy na lotnisku jest punkt (taras) widokowy?

Tak, na lotnisku Kraków-Balice możesz podziwiać odloty i przyloty z tarasu widokowego. Znajduje się on na drugim piętrze i jest czynny przez całą dobę. Przy wejściu na taras pobierana jest opłata w wysokości 2 zł od osoby. Posiadacze Karty Dużej Rodziny są z niej zwolnieni.

Ile jest lotnisk w Krakowie?

Najważniejszym lotniskiem w Krakowie jest port lotniczy Kraków-Balice. Obsługuje ono ruch pasażerski, dlatego startują i tu lądują samoloty najbardziej popularnych linii lotniczych na najważniejszych kierunkach. Jednak nie jest to jedyne lotnisko w okolicach Krakowa. Drugim jest mały port lotniczy Kraków -Pobiednik Wielki. Lądują tu jednak małe, na ogół prywatne samoloty, zrzeszone w aeroklubie krakowskim.