Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Jak przebiega odprawa na lotnisku? Wszystko, co trzeba wiedzieć!

Pierwszy lot samolotem to często duże przeżycie, które wiąże się z silnymi emocjami. Aby nie dokładać sobie stresu przed podróżą, warto przygotować się na niezbędne formalności, które będziemy musieli spełnić przed odlotem. Zastanawiasz się, co to jest odprawa na lotnisku i jak przebiega ten proces? Poniżej znajdziesz wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie nurtujące podróżnych kwestie.

Odprawa na lotnisku

Co to jest odprawa na lotnisku?

Odprawa to tak naprawdę pierwszy krok podczas podróży samolotem i jest on obowiązkowy dla wszystkich pasażerów. Podczas odprawy kontrolowane są dokumenty, nadawany jest bagaż rejestrowany (jeśli jest taka potrzeba), wydana zostaje karta pokładowa. W ramach odprawy odbywa się także kontrola na bramkach bezpieczeństwa.

Standardowo większość czynności odbywa się na lotnisku, ale niektórzy przewoźnicy umożliwiają lub zachęcają podróżujących do częściowej odprawy on-line. W tym artykule skupimy się jednak na tym, jak przebiega odprawa na lotnisku.

Jak odprawić się na lotnisku? Krok po kroku

Dotarłeś na lotnisko. Co teraz?

 1. Najpierw znajdź na tablicy odlotów swój lot, a następnie podany przy nim numer stanowiska odprawy, tzw. check-in.
 2. Przygotuj dokumenty, które będą potrzebne do kontroli: dowód osobisty lub paszport, wydruk biletu lotniczego, wiza (jeśli jest wymagana do kraju, do którego podróżujesz).
 3. Jeśli podróżujesz z (opłaconym wcześniej) bagażem rejestrowanym, nadaj go na stanowisku odprawy.
 4. Następnie przejdź do kontroli bezpieczeństwa przy bramkach.
 5. Bagaż podręczny (ten, który zabierasz ze sobą do samolotu) włóż do pojemnika i połóż na specjalnej taśmie. Do pojemnika włóż także elektronikę oraz wszystkie przedmioty, które mają metalowe elementy (biżuteria, pasek, zegarek, monety). Bagaż podręczny rządzi się swoimi prawami i nie wszystko możesz w nim przewozić. O tym, co jest dozwolone a co nie, piszemy kilka akapitów poniżej.
 6. W czasie, gdy Twój bagaż jest skanowany, Ty przechodzisz kontrolę na bramkach, czy nie masz na sobie żadnych innych metalowych elementów. Jeśli bramka wyda sygnał dźwiękowy, konieczna będzie kontrola osobista.
 7. Po przejściu kontroli, zabierz swoje rzeczy i skieruj się na halę odlotów. Możesz tam zakupić jedzenie czy napoje.
 8. Przed wejściem na pokład samolotu zostaniesz poproszony o okazanie karty pokładowej oraz dokumentu tożsamości.
 9. W samolocie znajdź swoje miejsce, a bagaż podręczny umieść w schowku nad głową.

Podróżujący chodzący po lotnisku przed odlotem

Co jest potrzebne do odprawy na lotnisku?

Aby odprawić się na lotnisku, potrzebne będą Ci:

 • Dokument tożsamości – paszport lub dowód osobisty. UWAGA! Planując podróż, sprawdź termin ich ważności!
 • Wydrukowany bilet lotniczy.
 • Wiza (jeśli jest potrzebna).

Ile trwa odprawa na lotnisku?

Zadbaj o to, by na lotnisko dotrzeć z odpowiednim zapasem czasu. Zwykle 2 godziny przed odlotem to wystarczający czas, aby przejść wszystkie etapy odprawy. Stanowiska odprawy bagażowo-biletowej zwykle zamykają się 45 minut przed godziną wylotu. Nie zostawiaj więc odprawy na ostatnią chwilę! Ta zasada sprawdza się szczególnie, gdy odlatujesz z dużego zagranicznego lotniska. Może być ono bardzo zatłoczone, a Ty, będąc na nim pierwszy raz – nieco zagubiony. Kontrole bezpieczeństwa w takich miejscach też zwykle warto trwają dłużej i dobrze jest to uwzględnić w swoim planie podróży.

Odprawa na lotnisku – co można przewozić w bagażu podręcznym?

Bagaż podręczny to bagaż, który zabierasz ze sobą na pokład samolotu. Zazwyczaj jest to niewielki plecak, torebka czy torba na laptopa. Poszczególne linie lotnicze określają dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego oraz jego wagę. Możesz to sprawdzić na stronie internetowej poszczególnych linii lotniczych. Często taką informację otrzymujesz też wraz z biletem.

Co można przewozić w bagażu podręcznym? Odzież, płyny w przezroczystych pojemnikach o pojemności do 100 ml (łącznie 1 litr), telefon komórkowy, sprzęt elektroniczny, dokumenty, pieniądze. Podróżując z dzieckiem do lat 2, można do bagażu podręcznego włożyć także jedzenie oraz napoje, a na pokład samolotu zabrać ze sobą bezpłatnie wózek czy też niewielką kołyskę dla dziecka.

Mężczyzna czekający na odprawę na lotnisku

A co jest zabronione? Płyny w pojemnikach o pojemności większej niż 100 ml, ostre przedmioty (scyzoryk, nóż, korkociąg itp.), alkohol. Warto przestrzegać tych regulacji, ponieważ niedozwolone przedmioty zostają skonfiskowane przez obsługę lotniska.

O czym warto pamiętać przed odprawą?

Nie zapomnij zadbać o transport na lotnisko. Jeśli jedziesz własnym samochodem, zarezerwuj wcześniej miejsce parkingowe, aby nie tracić czasu i nie spieszyć się gorączkowo na odprawę. Wylatując z Krakowa, może to być np. Parking Kraków-Balice. A jeżeli zastanawiasz się Gdzie można lecieć tanio na wakacje z Krakowa? Sprawdź 4 propozycje!

« Poprzedni wpis
Następny wpis »