Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Odszkodowanie za opóźniony lot – wszystko, co trzeba wiedzieć!

Spędziłeś na lotnisku kilka godzin, bo Twój lot miał duże opóźnienie? Przez linie lotnicze nie zdążyłeś na ważne wydarzenie? Nie wszystko stracone. Przysługuje Ci odszkodowanie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, w jakich sytuacjach możesz ubiegać się o rekompensatę i jak dostać odszkodowanie za opóźniony lot.

Opóźniony samolot wpuszczający pasażerów na pokład

Czym są odszkodowania za opóźniony lot?

Wybierasz się na ważne spotkanie biznesowe, uroczystość rodzinną lub wakacje, a przewoźnik niestety opóźnia Twój lot? Odszkodowanie za opóźnienie nie będzie Ci jednak przysługiwało w każdej sytuacji. Można je natomiast uzyskać, kiedy opóźnienie wyniosło minimum 3 godziny. Trzeba przy tym mieć świadomość, że odszkodowanie to nie to samo co zwrot kosztów biletu. Stawki odszkodowań są ustalone odgórnie i przedstawiamy je poniżej.

Od tej ogólnej zasady są wyjątki. Dotyczą one sytuacji, gdy opóźnienie nie wynika z winy przewoźnika, a z okoliczności, na które nie miał wpływu. Są to:

 • złe warunki atmosferyczne,
 • klęski żywiołowe,
 • strajki obsługi lotniska,
 • zagrożenie bezpieczeństwa,
 • ograniczenia w kontroli ruchu powietrznego, ze względu np. na zamknięcie pasa startowego,
 • wady samolotu,
 • zderzenie samolotu z ptakiem,
 • niestabilna sytuacja polityczna.

Czy wtedy należy się odszkodowanie za opóźniony lot? W takich sytuacjach niestety nie.

Warto wiedzieć, że powyżej 2 godzin opóźnienia linie lotnicze są zobowiązane do zapewnienia opieki nad pasażerami. W praktyce oznacza to, że powinny zaoferować darmowe posiłki i napoje w ilościach adekwatnych do czasu oczekiwania na lot. Jeśli zachodzi konieczność oczekiwania w nocy, przewoźnik jest zobligowany do zapewnienia hotelu i transportu do i z miejsca noclegu. Jeśli linia lotnicza nie zapewni takiej opieki, pasażer może zażądać od niej zwrotu poniesionych kosztów na podstawie rachunków/faktur.

Kobiety z walizkami idące po lotnisku

W momencie, gdy opóźnienie wyniesie 5 i więcej godzin pasażer nabywa prawa do zwrotu kosztów biletu lub skorzystania z innego połączenia z miejscem docelowym.

Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?

Jak już wyżej powiedzieliśmy, odszkodowanie za opóźniony lot może przysługiwać pasażerom, którzy dotarli do punktu docelowego z minimum 3-godzinnym opóźnieniem w stosunku do planowego rozkładu lotu. Jak dochodzić odszkodowania za opóźniony lot w takiej sytuacji?

Konieczne będzie złożenie reklamacji przewoźnikowi, który obsługiwał opóźniony lot.

Ważne jest zachowanie przy tym formy pisemnej. Jakie dokumenty będą do tego potrzebne? Każda z linii lotniczych ma własne formularze dotyczące reklamacji. Zestawienie dokumentów najpopularniejszych europejskich przewoźników można znaleźć np. na stronie Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Wypełniając dokument, należy podać dane lotu oraz kwotę, którą przewoźnik powinien nam wypłacić. Nie trzeba w nim podawać podstawy prawnej ani dołączać karty pokładowej. Po wypełnieniu formularza wysyłamy go pod wskazany adres, zachowując potwierdzenie nadania.

Ile czasu na odszkodowanie za opóźniony lot?

Po wysłaniu reklamacji przewoźnik ma 30 dni na odpowiedź. Jeśli w tym czasie jej nie otrzymamy lub otrzymamy odpowiedź odmowną, możemy zwrócić się o pomoc do Rzecznika Praw Pasażera (jeśli lot odbywał się z Polski), Europejskiego Centrum Konsumentów Polska (jeśli lot odbywał się z krajów Unii Europejskiej).

Warto podjąć dalsze kroki, ponieważ bardzo często okazują się one skuteczne i odszkodowanie trafia na konto pasażera. Jednak należy przy tym pamiętać, że możliwe jest tu przedawnienie. Roszczenie przedawnia się po upływie roku od dnia, w którym doszło do opóźnienia.

Tablica z rozkładem lotów samolotów

Jakie odszkodowanie za opóźniony lot?

Wysokość odszkodowania jest uzależniona od długości trasy opóźnionego lotu. I tak kwoty odszkodowań dla 1 pasażera wyglądają następująco:

 • Loty do 1500 km, jeśli odbywają się na terenie UE – 250 euro.
 • Loty dłuższe niż 1500 km, jeśli odbywają się na terenie UE lub od 1500 do 3500 km, jeśli odbywają się poza obszarem UE – 400 euro.
 • Loty dłuższe niż 3500 km – 600 euro.

To już wszystkie najważniejsze informacje w temacie opóźniony lot a odszkodowanie. Nie jest to przyjemna sytuacja i nikomu jej nie życzymy, ale jak widać, pasażerowie nie są na przegranej pozycji. Z naszej strony zachęcamy do podróżowania samolotem, a jeśli Twoim środkiem transportu na i z lotniska jest samochód – także do skorzystania z Orange Parking. Szukasz inspiracji, gdzie polecieć na urlop i nie wydać przy tym fortuny na bilet? Być może zainteresuje Cię nasz artykuł: Gdzie można lecieć na wakacje tanio z Krakowa? Sprawdź 4 propozycje

« Poprzedni wpis
Następny wpis »