Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Czy w samolotach nadal obowiązują obostrzenia covidowe? Czerwiec 2022

Obostrzenia podczas lotów w Europie i na świecie są likwidowane i kolejne kraje ogłaszają otwarcie granic dla podróżujących, niezależnie od tego, czy są zaszczepieni, czy nie. W tej chwili tylko w kilku krajach obowiązują warunki wjazdowe. Warto jednak wiedzieć, że nie są one restrykcyjne. Poniżej znajdziesz aktualne obostrzenia covidowe na lotnisku oraz w samolotach.

Mama z synem w maseczkach na pokładzie samolotu

Szczepienie a lot samolotem

Lot samolotem nie wiąże się z koniecznością bycia zaszczepionym i aktualnie linie lotnicze nie wymagają certyfikatów covidowych. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w niektórych krajach wymagany jest test na COVID (lub test oraz kwarantanna), a w jeszcze innych podróżowanie jest ograniczone. Stąd aktualne warunki wjazdowe należy sprawdzić zawsze przed podróżą.

Czy w samolocie trzeba mieć maseczki?

28 marca 2022 na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów zniesiony został obowiązek zasłania ust i nosa w przestrzeni publicznej. A od 16 maja noszenie maseczek na pokładach samolotów nie jest już rekomendowane przez Agencje Unii Europejskiej (ds. Bezpieczeństwa Lotniczego oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób).

Jednak zasady noszenia maseczek na pokładach samolotów regulowane są przez linie lotnicze i w przypadku każdego przewoźnika wygląda to nieco inaczej. Sprawdzamy, jakie wymagania obowiązują na pokładach najpopularniejszych w Polsce linii lotniczych.

Różnego rodzaju maseczki

Loty samolotem a maseczki – PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły na Facebooku, że od poniedziałku 28 marca 2022 zniesione zostaje obowiązkowe noszenie maseczek w trakcie lotów. Przewoźnik podkreśla jednak, że warto je nosić dla bezpieczeństwa swojego oraz współpasażerów.

Loty samolotem a maseczki – Ryanair

Ryanair wymaga nadal noszenia maseczek na lotnisku oraz na pokładzie samolotu w czasie całego lotu (nie dotyczy to oczywiście jedzenia i picia).

Latanie samolotem a maseczki – Wizz Air

Wizz Air przyjął zasadę miejsca docelowego. Co to znaczy? To, czy maseczki na pokładzie samolotu oraz na lotnisku są wymagane, zależy od tego, czy w kraju docelowym obowiązują takie obostrzenia. W czasie lotów do krajów, w których nie ma już obowiązku zasłaniania ust i nosa, maseczki na pokładzie samolotu oraz na lotnisku nie są wymagane.

Latanie samolotem a maseczki – Enter Air

W Enter Air maseczki obowiązują nadal podczas całego lotu.

Aktualne zasady w samolocie – maseczki nieobowiązkowe, ale zalecane

Koronawirus i spowodowane nim obostrzenia mocno utrudniły nam życie. Wiele osób ma już dość pandemicznych obostrzeń i najchętniej zupełnie zrezygnowałoby z noszenia maseczek. Jednak choć pandemia ustępuje, nie jest to równoznaczne z tym, że nie zakazimy się koronawirusem. Dlatego nawet w trakcie lotów, podczas których maseczki nie są obowiązkowe, wciąż jednak zaleca się ich używanie. Powodem jest wspólna troska o bezpieczeństwo swoje i innych osób. Oprócz tego zalecane jest ograniczenie przemieszczania się po pokładzie oraz zachowanie rekomendowanego dystansu podczas podróży, a także w czasie wsiadania i wysiadania z samolotu.

Obsługa samolotu w maseczce

Czy na lotniskach trzeba nosić maseczki?

Noszenie maseczek na lotniskach znosi już coraz więcej krajów w Europie oraz na świecie. Jednak wybierając się w podróż, warto jeszcze zabrać ze sobą maseczkę, ponieważ zdarza się, że będzie ona wymagana. Np. w Hiszpanii czy we Włoszech noszenie maseczki w trakcie lotu jest obowiązkowe. Może się także zdarzyć, że zostaniemy poproszeni o jej założenie również na lotnisku.

Jak wygląda sytuacja poza Europą? W USA maseczki są dobrowolne i nieobowiązkowe w obu przypadkach – zarówno na lotnisku, jak i na pokładzie samolotu. W Japonii natomiast nie ma nakazu noszenia maseczek, ale ich noszenie jest powszechne. Z kolei w Brazylii zasłanianie nosa i ust jest obowiązkowe w środkach transportu i w zamkniętych obiektach użyteczności publicznej, m.in. takich jak lotniska.

Tak więc, jak widać – co kraj, to obyczaj. Dlatego wybierając się w podróż, zawsze warto sprawdzić aktualne obostrzenia i warunki obowiązujące w liniach lotniczych oraz w miejscach docelowych, a także typ maseczek, który obowiązuje w danym państwie.

O czym jeszcze warto pamiętać, planując podróż samolotem?

Poza kwestiami organizacyjnymi związanymi z bagażem i ubezpieczeniem na czas podróży należy pomyśleć też o sposobie transportu na lotnisko. Jeżeli wybierasz samochód prywatny i wylatujesz np. z Balic, konieczny będzie długoterminowy parking – lotnisko Kraków-Balice. Dobrze jest także wiedzieć, kiedy przysługuje Ci odszkodowanie za opóźniony lot. Dowiesz się tego z artykułu Odszkodowanie za opóźniony lot wszystko, co trzeba wiedzieć. Udanej podróży!

« Poprzedni wpis
Następny wpis »