Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Czym jest i jak wygląda odprawa online?

Każdy, kto podróżuje samolotem, musi posiadać kartę pokładową. Sam bilet nie uprawnia do zajęcia miejsca na pokładzie. Kartę pokładową można wygenerować na dwa sposoby: na lotnisku oraz online. Dziś przyglądamy się tej drugiej możliwości i wyjaśniamy, jak wygląda odprawa samolotowa przez internet krok po kroku.

Jak wygląda odprawa online?

Odprawa online a odprawa na lotnisku

Odprawa jest pierwszym krokiem podczas podróży samolotem. Jest to czynność obowiązkowa dla wszystkich pasażerów. Odprawa obejmuje kontrolę dokumentów, wydanie karty pokładowej, nadanie bagażu rejestrowanego (w razie konieczności) oraz kontrola bezpieczeństwa na bramkach. 

Pierwszy etap, tj. kontrola dokumentów oraz wygenerowanie karty pokładowej, może odbywać się w dwóch opcjach: na lotnisku lub przez internet.

Wybierając to drugie rozwiązanie, unikniemy konieczności poszukiwania właściwej bramki oraz czekania w kolejce do odprawy (o ile nie podróżujemy z bagażem rejestrowanym). Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak krok po kroku przebiega proces odprawy na lotnisku, przeczytaj nasz artykuł: Jak przebiega odprawa na lotnisku? Wszystko, co trzeba wiedzieć!

Pierwszą część odprawy możemy wykonać wygodnie w domu online. A w przypadku podróży tanimi liniami możemy być do tego dodatkowo “zachęceni” przez przewoźnika, ponieważ zwykle pobiera on dodatkowe opłaty za odprawę na lotnisku. Koszt tej usługi na lotnisku może sięgać nawet kilkuset złotych. Dlatego przed odlotem warto jest dokładnie zapoznać się z warunkami odprawy w wybranej przez nas linii lotniczej, by uniknąć przykrych niespodzianek i dodatkowych wydatków tuż przed odlotem. 

Odprawa przez Internet krok po kroku

Odprawa samolotowa online to zdecydowanie najprostsza i najszybsza opcja odprawy biletowej przed lotem. Zastanawiasz się, jak odprawić się przez internet? Oto instrukcja krok po kroku, jak przeprowadzić odprawę. 

 1. Odbierz maila z linkiem do odprawy online.

  Gdy masz zakupiony bilet na lot, oczekuj maila z linii lotniczych, który przekieruje Cię na stronę przewoźnika, na której będziesz mógł dokonać odprawy. Mail przyjdzie zwykle kilkanaście lub kilka dni przed odlotem.

 2. Sprawdź, kiedy możesz odprawić się online.

  Zwróć uwagę na pojawiający się w wiadomości od przewoźnika termin odprawy online. Tutaj każda linia ma własne regulacje, np. Ryanair udostępnia możliwość odprawy online od 24 do 2 godzin przed odlotem. Jeśli jednak zarezerwujemy miejsce w samolocie, okres ten wydłuży się od 60 dni przed wylotem. Podobna zasada obowiązuje w WizzAir. Bez rezerwacji miejsca na pokładzie samolotu możemy odprawić się od 48 do 3 godzin przed wylotem, z rezerwacją miejsca – od 30 dni.

 3. Odpraw się na stronie przewoźnika

  Aby dokonać odprawy online, na udostępnionej przez przewoźnika stronie internetowej musimy wpisać imię, nazwisko oraz podać dane dokumentu tożsamości każdego pasażera i w wyznaczonym miejscu uzupełnić numer rezerwacji. Po wpisaniu powyższych danych system wygeneruje nam karty pokładowe, które będziemy mogli wydrukować bezpośrednio z przeglądarki lub otrzymamy je na maila (z tzw. QR kodem lub kodem kreskowym). 
Wygodna odprawa przez Internet
 1. W dniu podróży: nie zapomnij zabrać kart pokładowych.

  Wydruk kart pokładowych (lub odpowiedni kod na smartfonie) dla wszystkich pasażerów musisz mieć ze sobą w dniu odlotu. Bez nich nie wsiądziesz na pokład samolotu. Jednak zanim do niego wejdziesz, musisz jeszcze dopełnić kilku formalności na lotnisku. 

 2. Nadaj bagaż rejestrowany.

  Jeśli podróżujesz z bagażem rejestrowanym (uprzednio opłaconym), musisz ustawić się w kolejce do odpowiedniego stanowiska odprawy (tzw. check-in). Numer stanowiska check-in znajdziesz na tablicy lotów, po odszukaniu swojego lotu. Na stanowisku możesz nadać swój bagaż. 

 3. Udaj się na kontrolę bezpieczeństwa.

  Kolejnym krokiem jest przejście kontroli bezpieczeństwa. Na taśmie połóż swój bagaż podręczny oraz włóż do pojemnika elektronikę oraz wszystkie rzeczy osobiste, które mają metalowe elementy (zegarek, pasek do spodni, biżuteria), a następnie przejdź przez bramkę.

 4. Po przejściu kontroli, zabierz swoje rzeczy i skieruj się na halę odlotów, gdzie będziesz czekać na otwarcie bramki do wejścia na pokład samolotu. Przed wejściem zostaniesz poproszony o okazanie karty pokładowej i dokumentu tożsamości.

Jaki rodzaj odprawy wybrać?

Jeśli podróżujesz tanimi liniami, zdecydowanie polecamy odprawę online, ponieważ odprawa na lotnisku wiąże się z dodatkowymi opłatami, mogącymi sięgać nawet kilkuset złotych. Jeśli natomiast przewoźnik nie pobiera dodatkowych opłat za odprawę na lotnisku, a Ty podróżujesz z bagażem rejestrowanym, z pewnością wygodniejsza będzie opcja odprawy na lotnisku.

O czym jeszcze warto pamiętać przed wylotem? Jeśli na lotnisko planujesz dotrzeć własnym samochodem, nie zapomnij zadbać o parking. Gdy wylatujesz z Krakowa, sprawdzony i nieodległy od terminala jest parking przy lotnisku Kraków-Balice. Bez problemu zostawisz tam auto i spokojnie udasz się w podróż!

« Poprzedni wpis
Następny wpis »