Lot samolotem dla wielu osób może być dużym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o dłuższe podróże i przewożenie jedzenia. Warto więc wcześniej zastanowić się, czy można zabrać własne jedzenie do samolotu, ile produktów spożywczych jest dozwolone, jak powinny być spakowane oraz dlaczego istnieją obostrzenia w przewożeniu jedzenia samolotem. O to, czy na pokład samolotu można wnieść jedzenie, powinni w szczególności zatroszczyć się rodzice lub opiekunowie, którzy podróżują z małymi dziećmi. Podpowiadamy, co wziąć do jedzenia do samolotu!
Czy można mieć swoje jedzenie w samolocie?
Wielu podróżnych, którzy wybierają się na wakacje lub w podróż służbową, zadaje sobie pytanie, czy można wziąć jedzenie do samolotu. Na szczęście większość linii lotniczych na terenie Unii Europejskiej pozwala na wnoszenie własnych przekąsek na pokład. Warto jednak sprawdzić regulacje konkretnej firmy, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wyjazdów do krajów spoza Unii Europejskiej.
Jeśli podróżujesz po Europie, zazwyczaj drobne przekąski i jedzenie przygotowane w domu na podróż są mile widziane, jednak istnieją pewne ograniczenia co do rodzaju i ilości przewożonej żywności. Upewnij się więc najpierw, co można mieć w bagażu podręcznym. Niezbędne informacje szybko znajdziesz na stronie linii lotniczych, z których zamierzasz skorzystać.
Ważne jednak jest zwrócenie uwagi, jakie jedzenie do samolotu można zabrać. Przygotowane przekąski muszą mieć postać stałą. Dozwolone są:
- niewielkie batoniki, chrupki, ciastka, słodycze w paczkach,
- świeże owoce i warzywa,
- samodzielnie przygotowane kanapki na drogę.
Mile widziane są szczególnie produkty paczkowane. Przekąski w postaci płynnej oraz półpłynnej (np. musy owocowe, miód czy dressing do sałatki) objęte są przepisami dotyczącymi przewozu płynów. W związku z tym ich pojemniki nie mogą być większe niż 100 ml (tzw. mini napoje), a wszystkie napoje i płynne przekąski muszą być zapakowane w przezroczystym worku strunowym.
Dodatkowo warto pamiętać, że mimo iż wnoszenie przekąsek do samolotu na terenie Unii Europejskiej nie jest zabronione, to przywożenie niektórych produktów w drodze powrotnej może być zakazane. To szczególnie ważne, kiedy wybierasz się na wakacje i myślisz o zabraniu ze sobą niektórych z ulubionych podczas pobytu smakołyków. Może to dotyczyć produktów świeżych, takich jak mięso i nabiał, których transportowanie grozi zepsuciem. Niektóre linie lotnicze nie wyrażają także zgody na przewóz świeżych owoców i warzyw.
Ile jedzenia można zabrać do samolotu?
W zależności od trasy i przewoźnika, limity ilościowe jedzenia mogą się różnić. Warto sprawdzić regulaminy linii lotniczych przed podróżą. Generalnie istnieje możliwość przewiezienia przekąsek na cały czas trwania lotu. Dobrą praktyką jest pakowanie lekkich i łatwych do spożycia przekąsek, aby uniknąć problemów z jedzeniem w trudnych warunkach.
U większości przewodników własne jedzenie w samolocie można przewozić w bagażu podręcznym bez ograniczeń. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że gotowe przekąski powinny znajdować się w oryginalnych opakowaniach z widoczną datą przydatności do spożycia. Brak ograniczeń nie dotyczy natomiast płynów w opakowaniach po 100 ml. Łączna ilość płynów w większości linii lotniczych nie powinna przekraczać 1 litra. Warto jednak sprawdzić wcześniej, jak przebiega odprawa na lotnisku, aby uniknąć niepotrzebnych nerwów i konieczności wyrzucenia części produktów do kosza.
Jak zapakować jedzenie do samolotu dla dziecka?
Podróżowanie z dzieckiem wiąże się z dodatkowymi wyzwaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie. Aby ułatwić sobie podróż, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie posiłków dla najmłodszych. Pakowanie jedzenia dla dziecka powinno uwzględniać preferencje smakowe, a także być dostosowane do specyfiki lotu. Warto również pamiętać o zapewnieniu odpowiednich ilości płynów.
Szczególnie trudne dla niektórych rodziców może okazać się podróżowanie samolotem z małym dzieckiem. Na szczęście posiłki dla maluchów można przewozić zarówno w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym. Jeśli decydujesz się na transportowanie gotowych dań w słoiczkach, zadbaj, aby spakować je do sztywnej walizki. Żeby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia, możesz też owinąć je w elementy odzieży lub zawinąć w papier, a następnie umieścić w szczelnej plastikowej torebce np. woreczku strunowym.
Na pokład samolotu możesz także zabrać mleko modyfikowane. Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na zakup gotowego mleka dla niemowląt w specjalnych butelkach podróżnych. Możesz też samodzielnie przygotować butelki z odmierzoną porcją mleka i poprosić załogę o ciepłą wodę do rozmieszania proszku, kiedy nadejdzie czas karmienia.
Ważne, aby na etapie planowania podróży upewnić się, ile żywności dla dziecka możesz spakować do samolotu. Część pożywienia na sam lot możesz umieścić w bagażu podręcznym, a pozostałe jedzenie w bagażu rejestrowanym. Aby ułatwić sobie lot z niemowlakiem, warto także na lotnisko dotrzeć własnym samochodem. Pozwala to znacznie ograniczyć stres związany z podróżą – zarówno u malucha, jak i rodziców. Swoje auto możesz zostawić w wyznaczonym, strzeżonym miejscu jak np. parking przy lotnisku Kraków Balice.
Dlaczego na przewożenie jedzenia samolotem są nałożone obostrzenia?
Obostrzenia dotyczące przewożenia jedzenia w samolotach mają swoje uzasadnienie. Bezpieczeństwo pasażerów oraz przestrzeń ograniczona w kabinie samolotu to główne czynniki, które wpływają na regulacje dotyczące jedzenia. Linie lotnicze starają się zapewnić komfort i bezpieczeństwo podróżującym, dlatego istnieją pewne zasady, które warto respektować. Niestety, lotniska oraz linie lotnicze dbają również o swoje sklepy z żywnością, pozwalając podróżnym na większe zakupy w strefie bezcłowej. Mimo że ceny tutaj w przypadku wielu podstawowych produktów potrafią zaskoczyć, sklepy te stanowią ratunek dla osób, które nie zdążyły przygotować przekąsek na czas lotu
Pozostaw komentarz