Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Co można mieć w bagażu podręcznym?

Bagaż podręczny rządzi się swoimi prawami – wiedzą o tym wszyscy, którzy choć raz próbowali upchnąć do niego wszystkie potrzebne przedmioty w podróży. Jednak jego niewielki rozmiar to tylko jeden problem. Istotniejszą kwestią wydaje się pytanie: co tak naprawdę można zabrać ze sobą na pokład samolotu? Oto kilka najważniejszych informacji, o których trzeba pamiętać, pakując swój bagaż podręczny do samolotu.

Co można mieć w bagażu podręcznym?

Płyny tylko w ograniczonej ilości

Największą bolączką podróżujących samolotem są wytyczne dotyczące przewożenia płynów w bagażu podręcznym. O ile wykupiło się również bagaż rejestrowany, problem ten jest nieco mniejszy. Co jednak gdy podróżujemy wyłącznie z bagażem podręcznym? Niestety, na pokład samolotu można wnieść wyłącznie 100-mililitrowe pojemniki, maksymalnie 1 litr na jedną osobę. Co więcej, wszystkie płyny muszą znaleźć się w przezroczystej torebce, którą należy wyciągnąć z bagażu podczas kontroli osobistej. Jeśli bagaż podręczny stanowi nasze jedyne wyposażenie w podróży, nie pozostaje nic innego, jak skorzystanie z miniaturek kosmetyków, próbek czy specjalnych pojemniczków przeznaczonych do samolotu, do których można przelać odpowiednie płyny. Istnieją jednak plusy takiego rozwiązania – zwykle trudno podczas krótkiego wyjazdu zużyć duże opakowania kosmetyków – ograniczenie ilości sprawi, że nasz bagaż będzie lżejszy.

Żywność i leki

Kanapki, przekąski i inne jedzenie – to wszystko można zabrać ze sobą na pokład samolotu. Podobnie jest w przypadku ogólnodostępnych leków, takich jak na przykład tabletki przeciwbólowe. W przypadku leków na receptę warto postarać się przed wylotem o zaświadczenie lekarskie o konieczności ich przyjmowania – wówczas bez problemu można będzie je spakować do bagażu podręcznego.

Elektronika zawsze przy sobie

Nie ma co martwić się o sprzęt elektroniczny, ponieważ można zabrać go ze sobą na pokład samolotu, dzięki czemu uchronimy elektronikę przed ewentualnym uszkodzeniem. Bardzo często podczas kontroli osobistej jesteśmy proszeni o wyjęcie aparatu, telefonu czy komputera z naszego bagażu. Dlatego dobrze mieć to na uwadze podczas pakowania torby czy walizki, aby komfortowo wyjąć i ponownie schować swój sprzęt.

Zakupy w strefie bezcłowej

Kiedy przejdziemy już przez kontrolę bezpieczeństwa, a czas do odlotu nieprzyjemnie się dłuży, zwykle kuszeni jesteśmy sklepami w strefie bezcłowej. Jeśli zdecydujemy się na zakupy, nie ma żadnych przeszkód, aby zabrać je ze sobą do samolotu, nawet jeśli mowa o płynach, alkoholach czy perfumach. Tanie linie lotnicze wymagają jedynie, aby wszystkie poczynione zakupy schować do walizki lub podręcznej torebki.

Bagaż podręczny na pewno zawsze przy sobie?

Coraz częstszą praktyką wśród niskobudżetowych przewoźników jest zabieranie bagażu podręcznego do… luku bagażowego. Warto mieć to na uwadze, ponieważ może okazać się, że niezbędne przedmioty zostaną nam zabrane na cały czas trwania lotu i trafią w to samo miejsce, co nasz ewentualny bagaż rejestrowany. Dlatego linie lotnicze takie jak Ryanair czy Wizzair dopuszczają zabranie na pokład drugiej, mniejszej torebki, czy plecaka. Dobrze jest zawczasu spakować do niewielkiego bagażu najważniejsze akcesoria (leki, przekąski etc.). Nie wolno zapomnieć również o odpowiednim zabezpieczeniu bagażu podręcznego, który może trafić do luku bagażowego – zwłaszcza jeśli przewozimy w nim cenny sprzęt elektroniczny.