Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Sycylia – jakie lotnisko wybrać i jak się tam dostać? Poradnik podróżniczy

Planujesz wakacje na Sycylii i nie wiesz jakie lotnisko wybrać? To kluczowa decyzja, od której może zależeć nie tylko plan wycieczki, ale także długość i koszt podróży. Podejmij świadomą decyzję! Podpowiadam, jak najlepiej i najszybciej dostać się z Polski na Sycylię, bez względu na to, w której części kraju mieszkasz.

Sycylia – jakie lotnisko wybrać

Jakie lotniska są na Sycylii?

Podróżowanie samolotem to zdecydowanie najwygodniejszy sposób, aby jak najszybciej dostać się za granice kraju. Jednak żeby wybrać najlepsze połączenie, warto poznać dostępne lotniska, które mogą znacząco wpłynąć na komfort i organizację wakacji. Sycylia, będąca największą wyspą w basenie Morza Śródziemnego, zapewnia aż sześć lotnisk pasażerskich, a każde z nich ma swoje unikalne zalety.

Lotnisko Palermo Falcone-Borsellino (PMO)

Jest największym lotniskiem na Sycylii położonym 35 km na zachód od Palermo. Lotnisko jest dobrze połączone z miastem dzięki licznym opcjom transferu takim jak: autobus, pociąg, taksówka oraz wypożyczony samochód, który można wynająć na terenie lotniska.

Lotnisko Katania Fontanarossa (CTA)

To drugie co do wielkości lotnisko na Sycylii, zlokalizowane zaledwie 5 km od Katanii. Jest to idealna baza wypadowa dla osób pragnących odkrywać uroki wschodniej części wyspy, w tym takich atrakcji jak Etna. Podobnie jak w przypadku lotniska w Palermo, dostępne są różne środki transportu do centrum miasta, co ułatwia planowanie dalszej podróży.

Lotnisko Trapani Birgi (TPS)

Położone 15 km od Trapani, lotnisko Trapani Birgi jest szczególnie polecane dla turystów, którzy planują eksplorować zachodnią część Sycylii. Obsługuje zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe, z naciskiem na loty czarterowe. Do Trapani można dostać się autobusem, taksówką, a także korzystając z opcji wynajmu samochodu.

Lotnisko Comiso (CIY)

Znajduje się 10 km od Comiso i choć jest mniejsze niż poprzednie, oferuje zarówno loty krajowe, jak i międzynarodowe. Dostęp do Comiso i okolic jest ułatwiony dzięki lokalnym środkom transportu.

Lotniska Lampedusa (LMP) i Pantelleria (PNL)

Są to lotniska położone na mniejszych wyspach, będących częścią archipelagu Sycylii. Obsługują głównie loty krajowe, jednak będą one idealne dla osób poszukujących ciszy i spokoju.

płyta lotniska na Sycylii

Jak dolecieć na Sycylię bezpośrednio z Polski?

Bezpośrednie loty na Sycylię możliwe są z kilku miast w Polsce, dzięki czemu wakacje na wyspie stanowią doskonałą opcję dla osób ceniących sobie komfort, a także dla wszystkich, którzy nie chcą przeznaczać wielu godzin na samą podróż do miejsca docelowego.

  • Warszawa (Lotnisko Chopina — WAW): bezpośrednie loty do Palermo (PMO), Katanii (CTA) i Trapani (TPS). Warszawa zapewnia najwięcej opcji lotów, co czyni ją wygodnym punktem wyjścia dla mieszkańców centralnej Polski, ale nie tylko.
  • Kraków (Lotnisko Balice — KRK): bezpośrednie loty do Palermo (PMO) i Katanii (CTA). Kraków jest doskonałą opcją dla osób z południa Polski, planujących zwiedzanie dwóch głównych miast Sycylii.
  • Katowice (Lotnisko Pyrzowice — KTW): bezpośrednie loty do Palermo (PMO) i Katanii (CTA). Lotnisko w Katowicach to doskonała opcja dla osób mieszkających na Górnym Śląsku i w jego okolicach.
  • Wrocław (Lotnisko Strachowice — WRO): bezpośrednie loty do Palermo (PMO). Wrocławskie lotnisko jest dogodnym punktem wyjścia dla mieszkańców zachodniej Polski.
  • Gdańsk (Lotnisko im. Lecha Wałęsy — GDN): bezpośrednie loty do Katanii (CTA). Lotnisko sprawdzi się idealnie w przypadku mieszkańców północnej Polski.
  • Poznań (Lotnisko Ławica — POZ): bezpośrednie loty do Katanii (CTA). Poznań stanowi kolejną opcję dla mieszkańców zachodniej Polski.

Skąd najlepiej lecieć na Sycylię?

Wybór najlepszego lotniska jest uzależniony od kilku istotnych aspektów, które należy wziąć pod uwagę podczas planowania urlopu. Pierwszym i najważniejszym jest oczywiście lokalizacja. Nie ma sensu jechać przez pół Polski, jeśli lotnisko położone najbliżej Twojego miejsca zamieszkania zapewnia dokładnie takie połączenia, jakim jesteś zainteresowany. W ten sposób uda Ci się zminimalizować czas, jaki mógłby zająć dojazd i odprawa na lotnisku oraz koszty z nimi związane. Dla mieszkańców północy Polski naturalnym wyborem będzie Gdańsk, z południa – Kraków i Katowice, dla osób z centrum kraju – Warszawa, a z zachodu – Wrocław lub Poznań.

Niezwykle istotna jest też kwestia przeznaczonego na wakacje budżetu. Ceny biletów mogą znacznie różnić się od siebie w zależności od wybranego lotniska. Większe obiekty, obsługujące codziennie sporą liczbę pasażerów mają do zaoferowania znacznie więcej połączeń, a dzięki temu często oferują też lepsze ceny. Spore znaczenie ma w tym wypadku konkurencja pomiędzy liniami lotniczymi. Warto zatem poświęcić czas na porównanie ofert z różnych miejsc, aby znaleźć najbardziej ekonomiczną opcję.

Preferencje dotyczące linii lotniczych również odgrywają ważną rolę. Jeśli zależy Ci na konkretnej klasie lub standardzie lotu, koniecznie zwróć uwagę, czy wybrane przez Ciebie lotnisko obsługuje danego przewoźnika. Zdarza się, że pasażerowie mają swoje ulubione linie lotnicze, które spełniają ich wymagania pod względem, np. jakości usług, programu lojalnościowego, czy po prostu z powodu dobrych doświadczeń w przeszłości.

Jakie lotnisko na Sycylii wybrać i co warto wiedzieć podczas podróży?

Ostateczny wybór lotniska zależy od celu, budżetu, czasu podróży oraz preferencji związanych z przewoźnikiem. Pamiętaj jednak, że bez względu na to, gdzie ląduje samolot, Palermo i Katania oferują najszerszy wybór połączeń i są doskonałymi punktami startowymi, pozwalającymi na odkrywanie Sycylii.

Podróż za granicę to jednak nie tylko przelot, ale też przygotowanie do odprawy, czy samego lotu. Warto zapoznać się z poradami na temat pierwszego lotu samolotem, jak również czy w samolocie można używać telefonu, aby zadbać o swój komfort i oszczędzić sobie stresu. A jeśli zdecydujesz się na podróż z Krakowa, sprawdź ofertę na parking przy lotnisku Kraków Balice, aby zapewnić sobie bezproblemowy i udany start wakacji. Nie zapomnij też o przygotowaniu do odprawy na lotnisku, aby uniknąć stresujących niespodzianek.

Planując podróż na malowniczą Sycylię, zdecydowanie warto odpowiednio się przygotować, aby móc wybrać najlepsze dla siebie lotnisko, a także wiedzieć, jakie gwarantuje ono opcje dojazdu do centrum miasta, w którym planujesz urlop. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na Palermo, Katanie, czy może mniejsze lotnisko, Sycylia z pewnością zachwyci Cię swoją niezwykłą architekturą i piaszczystymi plażami.

« Poprzedni wpis