Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Neapol – 10 najlepszych atrakcji

Poszukując pięknego miejsca na wakacje, warto wziąć pod uwagę Neapol. To piękne miasto jest zlokalizowane nad Zatoką Neapolitańską, u stóp Wezuwiusza. Każdy turysta, który marzy o pełnym wrażeń wyjeździe na weekend lub dłużej, powinien zobaczyć 10 wyjątkowych atrakcji Neapolu.

Ulica Spaccanapoli – Neapol, Włochy.

Neapol to miasto pełne kontrastów, które bywa nieobliczalne. Z jednej strony zgiełk i zwariowani kierowcy, nierespektujący żadnych przepisów. Z drugiej strony romantyzm Zatoki Neapolitańskiej skąpanej w wodach Morza Tyrreńskiego, z groźnym Wezuwiuszem w tle, widokiem na Półwysep Sorrento i wręcz mitycznie piękną wyspę Capri.

Jak w krótkim czasie poznać to miasto i wczuć się w jego unikatowy klimat? Swoją podróż turyści mogą rozpocząć od pozostawienia samochodu na najtańszym i najbliższym lotniska Kraków- Balice, profesjonalnie chronionym Orange Parkingu. A potem krótki lot do Neapolu i ruszamy na podbój miasta!

Zobacz 10 największych atrakcji Neapolu:

1. Spaccanapoli, czyli serce Neapolu. Główna ulica w historycznej, wpisanej na Listę UNESCO, części miasta. Wiele budynków jest zaniedbanych, wymalowanych graffiti, ale ta ulica to bijące serce Neapolu – pełne sklepików, kafejek i warsztatów. Tu wszystko jest oryginalne i posiada neapolitańskiego ducha.

2. Prespi, czyli neapolitańska szopka. Tradycja prespi  całorocznej szopki bożonarodzeniowej, sięga XIII wieku. Robiona z terakoty, korali, a nawet złota jest pełna realizmu i odniesień do codziennego życia w Neapolu. Dość powiedzieć, że w neapolitańskiej szopce Dzieciątko Jezus rodzi się pod Wezuwiuszem a Trzej Królowie obok mirry i kadzidła przynoszą w darze także tradycyjną włoską pizzę!

Prespi – Neapol, Włochy.

3. Pizza, czyli wielka wyżerka. To właśnie tu w Neapolu w 1889 roku kucharz Raffaelo Esposito przygotował trójkolorową narodową pizzę dla królowej Małgorzaty, którą od jej imienia okrzyknięto margheritą. Pizza neapolitańska to pomidory san marzano hodowane na żyznych stokach Wezuwiusza, mozzarella di buffala, czyli ser z mleka bawolic i listki bazylii. A wszystko to na bardzo cienkim cieście oczywiście polane wyborną włoską oliwą!

4. Galeria Umberto I, czyli zakupy. To jedyne takie miejsce we Włoszech  oprócz siostrzanej Galerii Vittorio Emanuele w Mediolanie. Ten neorenesansowy, przykryty imponującym dachem ze szkła i kutego metalu, pasaż handlowy tętni życiem przez całą dobę. Butiki, sklepy, uliczni sprzedawcy oferujący prawie za darmo podróbki torebek od słynnych projektantów. Zakupy umila występ neapolitańskich pieśniarzy wykonujących rzewne canzone.

5. Il Gesu, czyli dobra energia. Fasada tego kościoła zbudowana jest z lawy wulkanicznej w kształcie piramidek, które rzekomo miały przyciągać dobrą energię. Parę lat temu na piramidkach odkryto zapis nutowy, który układa się w 40-minutowy koncert.

Galeria Umberto I – Neapol, Włochy.

6. Cuda, czyli fiolka z żywą krwią. W neapolitańskiej katedrze jest przechowywana ampułka z krwią patrona miasta św. Januarego. Dwa razy w roku ma miejsce niezwykłe wydarzenie: w obecności wiernych zaschnięta w fiolce krew zmienia stan skupienia i zaczyna wrzeć, co traktowane jest jako pomyślna dla miasta wróżba. Do tej pory tylko raz cud się nie zdarzył. Krew nie zawrzała w 1944 roku i niedługo potem doszło do wybuchu Wezuwiusza.

7.Wzgórze Vomero, czyli widok. Wjazd kolejką Funicolare na szczyt wzgórza w dzielnicy Vomero zapewni imponujące widoki na miasto i całą Zatokę Neapolitańską. Potem można jeszcze zajrzeć do Klasztoru Kartuzów San Martino, by obejrzeć kolekcję porcelany i szopek.

8. Santa Chiara, czyli majolika. Ten gotycki kościół jest sam w sobie wart zobaczenia, ale największe wrażenie robią krużganki: wśród pięknie utrzymanego ogrodu wyrasta las kolumn i ławek pokrytych majolikowymi obrazami, oddającymi codzienne życie i zajęcia Neapolitańczyków.

Castel dell Ovo – Neapol, Włochy.

9.Circumvesuviana, czyli wielki objazd. Jeśli zmęczeni gwarem wielkiego miasta będziesz chcieć poczuć klimat prowincji, wystarczy wsiąść w Neapolu w słynną kolejkę Circumvesuviana i podziwiając Wezuwiusza oraz widoki Zatoki Neapolitańskiej, przejechać się przez wszystkie miasteczka Kampanii. Trasa wiedzie przez Pozzuoli – rodzinne miasto Sophii Loren oraz przez wykopaliska w Herculanum i w Pompejach. W godzinę jesteś u wrót Wybrzeża Amalfi w przepięknym Sorrento.

10. Castel dell Ovo, czyli Zamek na Jajku. Ponoć w podziemiach tego zamku umieszczono surowe jajko. Legenda mówi, że Neapol będzie istniał, dopóki jajko przetrwa w nienaruszonym stanie. Oby jak najdłużej!