Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Budapeszt – idealny na weekend

Naddunajska stolica Węgier już przy pierwszym spotkaniu cieszy oko: spektakularny neogotycki gmach Parlamentu, spinający oba brzegi Dunaju, strzeżony przez potężne lwy łańcuchowy Most Szechenyi, wyniosły Zamek Królewski i Kościół Macieja w Budzie, fantazyjne Baszty Rybackie i sąsiadujące z nimi soczysto zielone Wzgórze Gellerta. A do tego wspaniałe gmachy, kościoły i kamienice w stylu moderny, art deco i wiedeńskiej secesji. Taki właśnie jest Budapeszt, który oferuje różne atrakcje turystyczne!

Parlament w Budapeszcie

Atrakcje Budapesztu – jedna stolica, trzy miasta

Burzliwe są dzieje miasta grabionego wielokrotnie przez Tatarów przeprawiających się do Budy po lodzie na Dunaju, łupionych przez Turków pod wodzą Sulejmana Wspaniałego i rządzonych przez Habsburgów. Te kolejne okresy upadku i odbudowy trwają aż do złotego wieku w dziejach miasta, kiedy to po utworzeniu Austro-Węgier trzy historyczne miasta po obu stronach Dunaju (Peszt, Buda i Obuda) stały się w 1873 roku jedną cesarską stolicą, która już na początku XX-wieku przekroczyła milion mieszkańców i stała się prawdziwą europejską metropolią. To pełne splendoru miasto było wówczas większe od Rzymu czy Madrytu, a stylem i elegancją dorównywało miastom takim jak Paryż czy Wiedeń.

Dziś Dunaj dzieli Budapeszt na dwie zupełnie różne części: Budę ze wspaniałym zamkiem i klimatycznymi uliczkami oraz Peszt, pełen eleganckich sklepów, kawiarni i pięknych secesyjnych budynków.

Budapeszt co zwiedzać? Wzgórza Budy!

Zwiedzanie Budapesztu nie może się odbyć bez kluczowych punktów miasta. Dwa najważniejsze to Wzgórze Gellerta i Wzgórze Zamkowe. Nazwa Wzgórze Gellerta wywodzi się od imienia biskupa, który zginął męczeńską śmiercią za wiarę. Na Wzgórzu mieści się zbudowana przez Habsburgów Cytadela oraz Pomnik Wolności będący upamiętnieniem tych wszystkich, którzy polegli za wolność Węgier. Panuje tu specyficzny mikroklimat, który powoduje, że na południowym stoku wzgórza rosną drzewa figowe, które ponoć zasadzili Turcy w czasach swego panowania. Wzgórze Gellerta ma ponad 220 metrów, wspaniale góruje nad zakolem Dunaju i stanowi doskonały punkt widokowy na całe miasto. Polecamy odwiedzić to miejsce wieczorem, kiedy tradycyjnie przychodzą tu na spacer rodziny z dziećmi i zakochane pary. Spektakularne widoki wspaniale iluminowanego miasta po prostu olśniewają i pozostają na długo w pamięci.

Zamek Królewski w Budzie – Budapeszt

Na Wzgórzu Zamkowym nie sposób nie zauważyć rozległego kompleksu budowli. Największą z nich jest Zamek Królewski w Budzie. Zniszczony w czasach panowania Turków przez wybuch arsenału w XVI-wieku, odnowiony przez króla Franciszka Józefa po powstaniu Austro-Węgier. W podziemiach zachowały się niewielkie szczątki bastionów i kaplicy gotyckiej z XIV-wieku. Jest tu także świetna galeria malarstwa i muzeum historyczne, a nad jedną z pięknych bram zobaczyć można mitycznego ptaka Turula, który według legendy pomógł znaleźć koczowniczym ludom to piękne miejsce nad samym Dunajem. Dziś Turul jest nieoficjalnym symbolem Węgier.

Wzgórze Zamkowe to nie tylko 300-metrowy Zamek z rozległym placem, bramami i fontannami. To także cały kompleks architektoniczny, który tworzy Plac Św. Trójcy wraz z przepięknymi budowlami. Jedną z nich jest gotycki Kościół Macieja – króla Węgier z charakterystycznymi wielokolorowymi romboidalnymi dachówkami, Kolumna Morowa z 1713 roku, upamiętniająca ocalenie miasta od epidemii dżumy oraz bielejąca w słońcu Baszta Rybacka. To ostatnie miejsce to doskonały punkt widokowy z fantazyjną architekturą, pełen kawiarnianego gwaru teren dawnych targów rybnych.

Mosty i wyspy Budapesztu

Most Łańcuchowy (Széchenyi lánchíd) – Budapeszt

W Budapeszcie najpiękniejszym nad Dunajem mostem jest oczywiście Most Łańcuchowy (Széchenyi lánchíd) spinający Budę z Pesztem. Wspaniałej konstrukcji pilnie strzegą wielkie kamienne lwy czuwające na obu krańcach mostu. Niedaleko Mostu Łańcuchowego znajduje się Bazylika św. Stefana, pierwszego króla Węgier. Gmach jest trzecim co do wysokości budynkiem na Węgrzech, jego okazała 96-metrowa kopuła jest udostępniona do zwiedzania i oferuje wspaniałe widoki. Warto także zobaczyć inny most łańcuchowy, zwany mostem Elżbiety, a także Most Małgorzaty, który łączy się z Wyspą Małgorzaty na Dunaju, zwaną także Wyspą Królików. Wyspa jest kwitnącą oazą w mieście; znajdziemy tu urokliwe zielone tereny rekreacyjne, będące tradycyjnym miejscem spędzania wolnego czasu. Znakiem rozpoznawczym są witające przybyszy grające fontanny. Jest tu także małe zoo, wieża ciśnień, pływalnia i ruiny zakonu franciszkanów. Warto też wspomnieć o Wyspie Obudai, na której co roku w lecie organizowany jest jeden z największych w Europie festiwali muzycznych, czyli Sziget Festival. W ubiegłorocznej imprezie uczestniczyło 565 000 osób.

Metro, tramwaj i… amfibia

Podróż do Budapesztu najlepiej odbyć samolotem, auto zostawić w Polsce na Orange Parkingu i bez stresu zwiedzać miasto. Sposobów poruszania się po Budapeszcie jest wiele. Oczywiście trzeba przejechać się najstarszym w części kontynentalnej Europy metrem. Linia nr 1 metra wybudowana w 1896 roku działa do dzisiaj i w odróżnieniu od nowoczesnych linii nr 2, 3 i 4 jest urokliwie staromodna. Bardzo vintage jest także tramwaj nr 2 jadący przez naddunajskie Korso, czyli promenadą nad Dunajem, mijając wspaniały neogotycki gmach Parlamentu, bulwary spacerowe i przejeżdżając przez Most Małgorzaty na drugą stronę do Budy. Podróż trwa ok. 40 minut i pozwala zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje miasta.

Jeśli chcecie zafundować sobie wyjątkowe przeżycia, polecamy przejażdżkę turystyczną autobusem-amfibią zwanym River Ride. Budapeszt jako jedyna stolica europejska proponuje taki właśnie sposób zwiedzania miasta. Podróż zaczyna się nieopodal Węgierskiej Akademii Nauk. Autobus jedzie obok Placu Bohaterów, Parlamentu i innych atrakcji Pesztu, by obok Wyspy Małgorzaty wjechać po specjalnej rampie do Dunaju, skąd można podziwiać prawo i lewobrzeżny Budapeszt. Przejażdżka tym niezwykłym środkiem lokomocji trwa 2 godziny i kosztuje 25 euro.

Łaźnie, parki i zakupy w Budapeszcie

Rejsy Dunajem – Budapeszt

W Budapeszcie znajduje się największy w Europie kompleks basenów termalnych. Neobarokowy budynek Łaźni Szechenyi znajduje się w peszteńskim parku Varosliget. Tu także trzeba zobaczyć Zamek Vajdahunyad – kompleks budynków powstałych w 1896 roku z okazji 1000-lecia Węgier i będących stylistyczną mieszanką różnych trendów architektonicznych. Są tu wręcz bajkowe realizacje gotyckie, renesansowe i barokowe, a wszystko to pięknie wkomponowane w przyrodę. Ciekawe architektonicznie są także Łaźnie Gellerta, piękny secesyjny, pełen kolumnad budynek, obecnie zmodernizowany i przystosowany do wizyt rosnącej z roku na rok rzeszy amatorów kąpieli.

Po wizycie w termach można pójść na zakupy, najlepiej na najbardziej elegancką ulicę miasta, czyli Vaci utca, Ten słynny, wyłączony z ruchu kołowego deptak oferuje całą gamę markowych ubrań, butów, kosmetyków i innych artykułów pomieszczonych w eleganckich galeriach handlowych i butikach. Po pełnym wrażeń dniu warto zjeść zupę rybną halaszle, która tylko w Budapeszcie i nad Balatonem ma wyjątkowy bogaty rybny smak lub skusić się na sycący węgierski gulasz porkolt. Ten prawdziwy musi zawierać wielkie ilości sproszkowanej słodkiej papryki. Potem trzeba koniecznie usiąść przy kawie i ciasteczku – najlepiej marcepanowym, które jest ulubionym przysmakiem Węgrów. Budapeszt trzeba poczuć na własnej skórze i zachwycić się nim bez opamiętania!