Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Jak zwiedzać Pompeje – sprawdź 5 praktycznych porad

Pompeje Włochy to miasto w regionie Kampania, niedaleko Neapolu. Jest miejscem wyjątkowym i unikatowym, którego losy na zawsze splotły się z wybuchem wulkanu Wezuwiusz w 79 roku n.e.

Jak zwiedzać Pompeje

Ogień i popiół, czyli co wydarzyło się w Pompejach?

Wybuch Wezuwiusza obserwował naoczny świadek tamtych wydarzeń pisarz rzymski Pliniusz Młodszy. W listach do Tacyta opisał tragedię Pompejów i śmierć własnego wuja Pliniusza Starszego, który zbyt blisko podpłynął łodzią do miejsca erupcji. Najpierw pojawił się dym, który na trzy dni zakrył słońce. Pierwsze eksplozje wyniosły materiał piroklastyczny na 30 km do góry. Na Pompeje przez wiele godzin spadał popiół, który pokrył miasto kilkunastometrową warstwą. Ludzie umierali w męczarniach, dusząc się od wyziewów trujących gazów, jednak tkanka miejska przykryta szczelną warstwą popiołu przetrwała nienaruszona. Dlatego dziś możemy oglądać to znakomicie zachowane antyczne miasto. Ta mroczna historia Pompejów do dziś przeraża i zachwyca odwiedzających miasto turystów.

Eksponaty muzeum w Pompejach

Żyjące miasto – Pompeje dzisiaj

 Chodząc po ogromnym terenie Pompejów, zobaczymy ulice z wyżłobionymi przez koła wozów koleinami i biegnącymi w poprzek „przejściami dla pieszych” w formie kilku większych kamieni przerzuconych nad ulicą i spowalniających ruch. Duże wrażenie robi „ulica barów” z zachowanymi w kamiennych ladach wgłębieniami, w których przechowywano amfory z winem. A także antyczne żarna z piekarni i bochenek chleba, który przetrwał w stanie nienaruszonym 2 tysiące lat. 

W Pompejach zobaczymy też fontanny zasilane kiedyś wodą z akweduktu, wspaniałe forum, amfiteatr, koszary gladiatorów i pałace patrycjuszy, warsztaty rzemieślników, łaźnie, a nawet dom uciech. Zachowała się więc cała infrastruktura antycznego miasta i nie trzeba nawet uruchamiać wyobraźni, by na parę godzin poczuć się pompejańczykiem. Największe wrażenie robią jednak powykręcane odlewy gipsowe, ukazujące ludzi, których ciała uległy rozkładowi w ziemi i popiołach.

Pompeje – panorama miasta

Jak zwiedzać Pompeje

Jak poruszać się po ogromnym terenie wykopalisk, by zobaczyć to, co najciekawsze? Oto 5 praktycznych porad:

1. Po pozostawieniu auta na Lotnisku Balice – najtaniej na ORANGE Parkingu i po przylocie do Neapolu, wystarczy wsiąść w kolejkę Circumvesuviana (linia niebieska C Napoli – Sorrento), by po 30 minutach być na miejscu. Trzeba wysiąść na stacji o nazwie Pompei Scavi w pobliżu bramy Pompejów.

2. W kasie wraz z biletem w cenie 11 euro otrzymasz mapkę Pompejów – warto wyznaczyć sobie trasę zwiedzania pod kątem lokalizacji najważniejszych obiektów.

Co trzeba zobaczyć w Pompejach?

Forum – plac, który jak w każdym rzymskim mieście, pełnił funkcje handlowo-usługowe, publiczne i sakralne. Oprócz zachowanych kolumnad, łuków tryumfalnych i ruin świątyń oferuje wspaniałe widoki na Wezuwiusza. Pięknym akcentem jest ustawiony w centralnym miejscu forum posąg centaura autorstwa polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja. W Pompejach znajdziemy zresztą jeszcze kilka kapitalnie wkomponowanych w ruiny rzeźb tego wybitnego artysty.

Villa dei Misteri – bogato zdobiony budynek, pełen malowideł i fresków kobiet oraz tańczących satyrów. Sceny figuralne ukazują tajemnicze rytuały związane z Misteriami Dionizyjskimi.

Casa del Fauno – Pompeje, Włochy.

Casa del Fauno – dom, który swą nazwę wziął od posągu tańczącego fauna z brązu, znajdującego się na dużym atrium. Są tu także piękne mozaiki ukazujące zwycięskiego Aleksandra Wielkiego w bitwie z Persami pod Issos.

Terme del Foro i Terme Stabianae – łaźnie publiczne z pięknymi płaskorzeźbami, strukturalnymi stropami i łaźnią parową z „inteligentną” podwójną podłogą wykorzystującą obieg gorącej wody między warstwami.

Lupanare Africani et Victoris – antyczny dom publiczny ozdobiony napisami i erotycznymi malowidłami.

Casa della Fontana Piccola – dom z piękną fontanną w otoczeniu morskich fal.

Casa del Poeta Tragico – tu zobaczymy na podłodze słynną mozaikę, będącą chyba prototypem polskim tabliczek przy wejściach do domów, przedstawiającą psa z napisem cave canem – strzeż się psa.

3. Do Pompejów najlepiej przyjechać na cały dzień, ponieważ najważniejsze obiekty otwarte są dla zwiedzających rotacyjnie: od 8.30 do 14.00 i od 14.00 do 18.00. Od listopada do marca tylko do 15.30. Należy oswoić się z myślą, że i tak nie uda się zobaczyć wszystkiego.

4. Na terenie Pompejów jest tylko jeden lokal gastronomiczny z niewielkim i drogim menu.

5. Z bezpłatnego wstępu do Pompejów można skorzystać w pierwszą niedzielę każdego miesiąca.

Szukasz ciekawej wakacyjnej rozrywki? Będąc we Włoszech, koniecznie odwiedź magiczne Pompeje!