Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Mediolan – 48 godzin w stolicy Lombardii

Jeśli jesteś fanem mody i zakupowych szaleństw, jeśli chcesz zobaczyć jeden z największych gotyckich kościołów na świecie i jedno z najsłynniejszych dzieł, jakie stworzył Renesans, jeśli kochasz sport – to Mediolan jest wymarzonym celem twojej podróży! 

Jak zaplanować 48 godzin w stolicy Lombardii, by zobaczyć wszystko, co warte jest zwiedzenia? To łatwiejsze niż się wydaje, bo najciekawsze atrakcje miasta znajdują się blisko siebie i w odległości pieszej wycieczki.

Duomo di Milano – Mediolan, Lombardia, Włochy.

Atrakcje Mediolanu

Duomo di Milano. Mediolańska Katedra to ikona miasta, jeden z największych kościołów gotyckich na świecie i drugi co do wielkości we Włoszech, zaraz po Bazylice w Watykanie. Ta monumentalna budowla, której początki sięgają XIV wieku, o wyrazistej przepięknie zdobionej fasadzie, budowana i przebudowywana była przez okrągłe 600 lat. Dlatego też w jej stylu przeplatają się elementy gotyku, klasycyzmu, neogotyku i moderny. W środku oprócz imponujących witraży i kolumnad warto zatrzymać się przy choćby kilku z ponad 3 tysięcy rzeźb, z których ogromne wrażenie robi anatomiczna rzeźba św. Bartłomieja obdartego ze skóry i opasanego nią jak płaszczem.

Spacer po dachu Duomo.Tej atrakcji nie można pominąć! Do zwiedzania udostępniony jest prawie cały dach Katedry, więc z bliska można przyjrzeć się wspaniałym elementom architektonicznym – kunsztownym rzeźbom, przyporom i wieżyczkom, które w normalnych warunkach nie byłyby widoczne. Do tego dochodzi wyjątkowa panorama 4 stron świata – miasta i majaczących na horyzoncie Alp.

Spacer po dachu Duomo, panorama miasta – Mediolan, Lombardia, Włochy.

Galeria Vittorio Emanuele II.Tę spektakularną budowlę noszącą imię pierwszego króla Włoch zbudowano w XIX wieku. Jest dwuarkadową konstrukcją przykrytą łukowato wygiętym żeliwno-szklanym dachem, a w części centralnej ośmiokątną kopułą. Spacerując tą najstarszą galerią handlową, można podziwiać sklepy w stylu pałacowym i neorenesansowe kamieniczki pełne butików najsłynniejszych projektantów oraz mnóstwo wykwintnych restauracji i kawiarni. Warto też spojrzeć pod nogi i podziwiać kafelkowe dekoracje tworzące herby czterech włoskich miast: Rzymu (wilczyca), Florencji (lilia), Turynu (byk) i Mediolanu (krzyż), z czego trzy pierwsze miasta to trzy dawne stolice Królestwa Włoch. Tuż obok znajduje się wielopoziomowy sklep La Rinascente znany z outletów i wyprzedaży końcówek kolekcji butów, ubrań i kosmetyków światowych marek.

Galeria jest pasażem łączącym Piazza Duomo z Piazza della Scala, na którym znajduje się La Scala – niepozorny budynek jednej z najsłynniejszych scen operowych na świecie.

Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci Dzieło renesansowego geniusza znajduje się w refektarzu dominikańskim przy kościele Santa Maria delle Grazie. Uwaga – zwiedzających obowiązują bilety, które należy zamówić dwa miesiące wcześniej. Najlepiej przez Internet.

Pinacoteca di Brera – jedna z najlepszych galerii malarstwa we Włoszech. Znajdziesz tu słynne dzieła Rafaela, Canaletta, Caravaggia, Belliniego i Piero della Francesca.

Po wizycie w galerii trzeba koniecznie przejść się po okolicy. Dzielnica Brera to miejsce pełne butików z wyrafinowanymi wystawami, pełnych blichtru sklepów światowych marek i najlepszych projektantów Od Armaniego, Prady i Louisa Vuitton po Chanel, Versace, Balenciagę, Dolce- Gabbana i Diora.

Sklepy i butiki w Dzielnicy Brera – Mediolan, Lombardia, Włochy.

Castello Sforzesco– Zamek Sforzów. Ten potężny ceglany budynek pełen baszt i wieżyczek, otoczony suchą fosą, jest dziś centrum wystawienniczym kilkunastu ekspozycji muzealnych. Zamek znajduje się w centrum miasta, w pięknym zielonym otoczeniu Parco Sempione, który jest ulubionym miejscem relaksu mediolańczyków.

Stadion San Siro i Casa Milan – pozycja obowiązkowa dla fanów piłki nożnej! Prawie każdy Włoch interesuje się piłką nożną (calcio). Co więcej, mediolańczycy jednym tchem i najczystszą polszczyzną wymieniają nazwiska polskich piłkarzy grających we włoskich klubach. Na San Siro najlepiej dojechać metrem, a budynek Casa Milan w kształcie piłkarskiego buta to zarówno sklep, jak i muzeum klubu AC Milan

Galeria Vittorio Emanuele II – Mediolan, Lombardia, Włochy.

Jak dojechać do Mediolanu?

Mediolan jest drugim co do wielkości miastem Włoch i stolicą włoskiego regionu Lombardia. To znakomicie skomunikowane miasto posiada jedną z najnowocześniejszych linii metra w Europie oraz świetną bazę hotelarską i gastronomiczną. 

Do Mediolanu możesz polecieć samolotami tanich linii o każdej porze roku. Krakowskie Lotnisko Balice zapewnia codzienne regularne loty do Mediolanu na dwa duże lotniska: Mediolan Malpensa i Mediolan Bergamo, z których można bardzo łatwo dostać się do centrum miasta. Planując lot i weekend w Mediolanie, najlepiej jest pozostawić auto na bezpiecznym parkingu. Warto zaznaczyć, że parking koło lotniska Kraków-Balice oferuje wyjątkowo korzystne ceny.

Potem pozostaje jeszcze spakowanie walizki, w czym pomoże ci nasz specjalnie przygotowany na ten cel przewodnik: Jak zapakować walizkę na wakacje? 5 skutecznych porad

Do zobaczenia w Mediolanie!

Rzeźba i panorama miasta – Mediolan, Lombardia, Włochy.