Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Kreta – śródziemnomorska perła

Kreta jest największą wyspą Grecji i dumną posiadaczką pięknych miasteczek, klimatycznych portów, wspaniałych lagun i plaż. W tym jednej z różowym piaskiem. Na Krecie już trzy tysiące lat temu rozwinęła się kultura minojska. Jedna z najstarszych cywilizacji w basenie Morza Śródziemnego, której ślady podziwiać można do dziś, oglądając liczne wykopaliska i ruiny miasta Knossos pod Heraklionem. Świetna kuchnia, wspaniały, miejscami subtropikalny klimat i przyjaźni ludzie. Te wszystkie czynniki składają się na wyjątkowy urlop i piękne po nim wspomnienia. Planując lot na Kretę z Krakowa, najlepiej zostawić auto na parkingu koło lotniska Kraków-Balice. Sezon na wczasy na Krecie trwa długo. Od maja do końca października i przez cały czas jest tu ciepło, sucho i słonecznie.

Promenada miasta – Chania, Kreta, Grecja.

Wakacje na krecie – poznaj najpiękniejsze miasta!

Dwa miasta walczą o prymat najpiękniejszego na Krecie. Rethymno i Chania to miejsca unikatowe o pięknych klimatycznych starówkach, pełnych tawern, sklepików i urokliwych zakątków. Rethymno ma wspaniałą wysadzaną palmami i obrośniętą bugenwillami i hibiskusami promenadę nadmorską. Swoje przedłużenie znajduje ona w centrum miasta. W gęstej sieci przecinających się uliczek, starych zabytkowych domów i zielonych zakątków wiodących do  pięknej XVI wiecznej fontanny Rimondi i dalej do starego portu z latarnią morską i mnóstwem kotów wygrzewających się wśród tawernianych stolików. Potem droga wiedzie pod górę, gdzie znajduje się zbudowana przez Wenecjan, największa w basenie Morza Śródziemnego, forteca zwana po prostu La Fortezza. Można ją zwiedzać, podobnie jak zachowane w dobrym stanie baszty i pozostałości arabskich łaźni. Widok z góry jest wręcz oszałamiający.

Życie w Chanii skupia się w dzielnicy portowej i w porcie weneckim zbudowanym w XIV wieku, który jest największą atrakcją miasta. W porcie znajduje się 9 zbudowanych przez Wenecjan w XV wieku i odrestaurowanych arsenałów weneckich, które dziś służą jako sale wystawiennicze i restauracje. W porcie znajduje się także  charakterystyczny kopulasty Meczet Janczarów i bardzo ciekawe Muzeum Morskie.

Port morski – Chania, Kreta, Grecja.

Kreta wyspa – odkryj urocze zakątki 

 Argiropouli to niezwykła wioska na zboczu góry słynąca ze spadających kaskadowo dziesiątek strumieni i wodospadów. Całość ma tak specyficzny mikroklimat, że rosną tu nawet bananowce pełne dojrzałych kiści owoców. Wokół mieszczą się liczne tawerny. Wystawiono przed nimi akwaria z rybami, które kucharz przygotowuje na zamówienie. Miejsce to jest mało znane turystom i odwiedzane głównie przez Greków. Znajduje się 27 kilometrów od Rethymno. Należy kierować się drogowskazem na Ancient Lappa.

Georgiopouli to miejsce, gdzie zrelaksujesz i wykąpiesz się bez tłumów. Zagwarantuje Ci to piękna, piaszczysta i  pusta nawet w sezonie plaża o długości 9 kilometrów.

Jezioro Kournas – jedyne naturalne słodkowodne jezioro na Krecie. Można się w nim kąpać, pływać na rowerach w towarzystwie ptactwa wodnego lub po prostu podziwiać piękne widoki.

Wąwóz Samaria – Chania, Kreta, Grecja.

Trekking w wąwozie Samaria

Zapaleni wędrowcy i miłośnicy przyrody nie pominą tej kreteńskiej atrakcji, która jak magnes przyciąga tysiące turystów. Mowa oczywiście o pieszej 16-kilometrowej wędrówce przez wąwóz Samaria zlokalizowany w paśmie Gór Białych ( Lefka Ori) w zachodniej części Krety. Początkowy odcinek to zejście kamiennymi schodami z poziomu ponad 1200 metrów w dół. Aż do wrót kanionu, którego ściany mają 600 metrów wysokości i w niektórych miejscach prześwity skał nie są większe niż trzy metry. Potem wędruje się płaskim dnem kanionu, którego ściany w miejscu zwanym portes (drzwi) schodzą się i tworzą szczelinę tylko nieco większą niż rozpostarte ramiona. W tym miejscu chronili się kreteńscy górale, walczący z Turkami w XVII wieku a w czasie II Wojny Światowej bojownicy ruchu oporu. Na wyprawę do Wąwozu Samaria należy zabrać wygodne i solidne buty, a także duży zapas wody.

Latarnia morska – Chania, Kreta, Grecja.

Elafonisi – plaża z różowym piaskiem

Na koniec naszego krótkiego przewodnika po najciekawszych miejscach na Krecie zostawiamy jedną z największych atrakcji Krety. Elafonisi to wyspa otoczona laguną, tak płytką, ze można pokonać ją, przechodząc pieszo przez wodę. Jest to jedna z najpiękniejszych plaż Europy, wpisana ze względu na walory przyrodnicze na listę Natura 2000. Na Elafonisi walczą ze sobą o uwagę dwa turkusy: morza i nieba. To bajeczna plaża z różowym piaskiem i muszelkami, które ścierają się, nadając piaskowi właśnie ten kolor. Elafonisi to miejsce, którego nie sposób zapomnieć. Z krystalicznie czystą wodą, gdzie można  położyć się na płytkich i ciepłych falach i dać kołysać wśród  malowniczych widoków laguny i Morza Śródziemnego.

Będąc na Krecie, trzeba także spróbować miejscowych przysmaków. Trzeba do nich zaliczyć wspaniałe miody, oliwki, pomidory, arbuzy, oliwę i oczywiście ouzo – likier anyżkowy. Kreta w wakacje to wspaniałe miejsce. Wybierz je na wczasy swoich marzeń!