Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Drezno w 48 godzin – co warto zobaczyć?

Drezno na weekend to doskonały pomysł! W końcu to najpiękniejsze miasto Saksonii, malowniczo położone nad Łabą i nie bez powodu zwane Florencją Północy. Drezno to rokokowy Zwinger i Galeria Starych Mistrzów, piękna porcelana i Zamek Sasów. Drezno to także tętniące życiem dzielnice: pełen kramów Altmarkt i artystyczny Neustadt. To także promenady spacerowe nad Łabą zwane Tarasami Brühla.

Co zwiedzić w Dreźnie?

Co zwiedzić w Dreźnie?

Drezno jest miastem przyjaznym dla turystów, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie. Stare Miasto można zwiedzać na piechotę, ponieważ wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne, które się tam znajdują się właściwie na wyciągnięcie ręki. Najlepiej więc przylecieć do Drezna na weekend, a samochód bezpiecznie pozostawić na Orange Parkingu, najbliższym i najtańszym prywatnym parkingu obok Lotniska Kraków-Balice.

Drezno podobnie jak Warszawa zostało prawie całkowicie zniszczone podczas II wojny światowej. Naloty dywanowe unicestwiły praktycznie całą strukturę Starego Miasta, a to, co podziwiamy współcześnie, jest świetnie przeprowadzoną odbudową. Bogatą i długą historię miasta ilustrują zarówno kościoły, jak i renesansowe, barokowe oraz rokokowe pałace, wśród których najpiękniejszymi są Pałac Cosela, Japoński i Kurlandzki.

By wyrobić sobie zdanie na temat majstersztyku, jakim były powojenne prace rekonstrukcyjne Drezna, warto zobaczyć trzy zupełnie różne kościoły: katolicką Katedrę Świętej Trójcy, będącą miejscem pochówku króla polski Augusta III Sasa, ewangelicki kościół Świętego Krzyża oraz zbudowany z piaskowca luterański Kościół Marii Panny, z którego kopuły można podziwiać wspaniałe widoki na dolinę Łaby oraz oczywiście na panoramę Drezna.

Zabytki Drezna – symbole miasta

Kompleks pałacowy Zwinger – Drezno, Saksonia, Niemcy.

Co zwiedzić w Dreźnie? Są tu dwa absolutnie unikatowe miejsca. Jednym z nich jest rokokowy pałac Zwinger, drugim natomiast malowidło Orszak książęcy znane też pod nazwą Pochód Elektorów Saskich. To dwa symbole miasta reprodukowane wielokrotnie w formie wydawnictw, pocztówek i obrazów.

Zwinger jest reprezentacyjnym kompleksem pałacowym, powstałym na zlecenie Augusta II Mocnego – króla Polski i równocześnie elektora saskiego, stanowiącym wspaniały przykład założenia architektonicznego późnego baroku. Dziś zwiedzanie Zwinger to pozycja obowiązkowa dla miłośników sztuki. Ten ogromny kompleks posiada wspaniałe zbiory muzealne, między innymi malarstwa, porcelany, eksponatów i przyrządów astronomicznych i matematycznych. Zbiory rozmieszczone są w kilku pawilonach ozdobionych kartuszami z herbami. Jest tu Pawilon Niemiecki, Francuski, Porcelanowy, Miejski i Wałowy. Okazały dziedziniec prowadzi do kompleksu barokowych fontann, zbrojowni i oranżerii pełnej egzotycznych roślin. Jedną z najciekawszych części Zwingeru Galeria Starych Mistrzów plasująca się w czołówce najlepszych europejskich galerii malarstwa. Znajdziemy tu dzieła Tycjana, Botticellego, Veronese, Rembrandta, Vermeera, Durera, El Greco i Velázqueza. Szczególny zachwyt zwiedzających nieodmiennie budzi Madonna Sykstyńska Rafaela i weduty, czyli obrazy miejskie autorstwa Bernarda Belotta przedstawiające dawne Drezno. Te wizerunki miasta malowane z wielką pieczołowitością i realizmem są jak obraz dawnego świata zatrzymany na chwilę w kadrze, by sycić zmysły wspomnieniami i porównać przeszłość z teraźniejszością.

Orszak Książęcy to malowidło ścienne obrazujące potęgę władających Saksonią królów i książąt z dynastii Wettynów, wśród których są także polscy królowie August II Mocny i August III Sas. Malowidło ma 100 metrów długości i 10 szerokości, ale o jego oryginalności przesądziła nie wielkość, lecz materiał, z którego zostało zrobione. Orszak powstał z 25 tysięcy malowanych ceramicznych płytek z najsłynniejszej miśnieńskiej porcelany. Co ciekawe, dzieło przetrwało w prawie nienaruszonym stanie bombardowania wojenne, podczas gdy sąsiednie ulice zostały obrócone w ruiny.

Pomnik – Drezno, Saksonia, Niemcy.

Drezno atrakcje – Balkony Europy

Pod taką właśnie rozbudzającą wyobraźnię nazwą znane są Tarasy Brühla, czyli piękna promenada spacerowa nad Łabą w pobliżu zabudowy staromiejskiej. Te nadrzeczne ocienione drzewami bulwary pełne są punktów widokowych na Łabę i na miasto. Dobrze jest przysiąść w którejś z licznych kawiarni lub restauracji na świeżym powietrzu i oprócz kawy, czekolady na gorąco z bitą śmietaną czy też pralinek, które drezdeńczycy uwielbiają, delektować się widokami samego miasta.

Zwiedzanie Drezna w 1 dzień także jest możliwe. Wystarczy wcześniej zaplanować, co zobaczyć i w jakie miejsca pójść. Jednak najlepszym pomysłem jest cały weekend w Dreźnie, ponieważ to niezwykłe miasto posiada mnóstwo ciekawych atrakcji, które naprawdę warto zobaczyć!

Tarasy Brühla, Balkony Europy – Drezno, Saksonia, Niemcy.