Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Jak tanio podróżować po Europie?

Kiedyś słowo podróżnik oznaczało człowieka zamożnego lub kogoś, kto z plecakiem i dziurawym butem przemierza świat autostopem. Dziś tanio podróżować można nie tylko po Europie, ale i po świecie. Każdy może być obieżyświatem, a lotnisko Balice może stać się centrum Europy. Nie wierzysz?

Jak tanio podróżować po Europie?

Z Krakowa codziennie startuje kilkadziesiąt samolotów w różnych kierunkach. Liczba pasażerów, korzystających z usług lotniska Balice, osiągnęła w 2016 roku prawie 5 milionów. Do wyboru są zarówno regularne linie lotnicze, jak i te tanie. Z Krakowa polecimy nie tylko do większości stolic europejskich, ale też do Chicago, Dubaju czy Izraela.

Jak szukać tanich biletów lotniczych?

Przede wszystkim trzeba zajrzeć na stronę internetową państwowych linii lotniczych. Każda z nich oferuje karty członkowskie dające zniżki na bilety, czy naliczające przemierzone mile. Chyba najbardziej znanym programem lojalnościowym jest Miles&More. Dzięki temu systemowi można gromadzić mile korzystając z usług każdego członka zrzeszonego w Star Alliance, czyli m.in. LOT, Lufthansa, Eurowings, Austrian Airlines, czy Swiss. Jakie są inne programy lojalnościowe? One World, MilleMiglia, Flying Blue – każde krajowe linie mają swoje wewnętrzne systemy, o których piszą na swoich stronach internetowych. Warto być z ich treścią na bieżąco, ponieważ często pojawiają się wyprzedaże konkretnych destynacji lub są stałe, okresowe promocje (np. Szalona Środa w liniach lotniczych LOT). Warto zaprzyjaźnić się z wyszukiwarkami lotów, np. Skyscanner. Jeśli miejscem wylotu jest “Kraków-Balice”, miejsce przylotu możemy zaznaczyć jako “Wszędzie”. Efekt? Wyszukiwarka uszereguje wyniki wyszukiwania od biletów najtańszych do najdroższych w interesującym nas terminie. W ten sposób znajdą się bilety do Norymbergii za 53 złote, do Malmö za 72 zł czy do Bolonii za 135 zł. W dwie strony. Brzmi jak pomysł na podróż?

Jak tanio podróżować?

Tylko… Co później? Wielu sobie pomyśli: wylądujemy w którymś z tych pięknych, europejskich krajów i tu dostaniemy po kieszeni. Otóż – nieprawda! Sposobów na tanie podróżowanie jest wiele i niekoniecznie musisz stać z wyciągniętym kciukiem przy drodze, czekając na podwózkę. Możesz skorzystać z oferty InterRail Pass, czyli z karnetów na pociągi. Inwestujesz w jeden taki karnet i podróżujesz po całym kraju koleją kiedy chcesz i ile chcesz. Cena za miesięczny karnet na pociągi we Włoszech zaczyna się od 121 euro dla osoby po 28 roku życia i od 92 euro dla młodzieży i studentów do 27 roku życia. Można opcję krajową rozszerzyć do europejskiej i podróżować po całej Europie już od 269 euro. To nie jedyny sposób. W każdym kraju, do którego polecimy, znajdziemy mały, wewnętrzny rynek transportowy, na którym przewoźnicy biją się o nowych klientów. Wiele z nich dotarło przecież do Polski. Warto zajrzeć na strony takich firm jak FlixBus, Eurolines, Megabus czy Ouibus. Kolejną opcją jest BlaBlaCar, czyli wspólne podróżowanie samochodem po to, by podzielić się kosztami. BlaBla funkcjonuje w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, a nawet Meksyku i Indiach. Można poszukać również jego odpowiedników, na przykład Samåkning w Szwecji.

Gdzie tanio spać?

Najłatwiejszym i też najciekawszym sposobem jest zatrzymanie się u kogoś, kto w danym mieście mieszka. Są do tego stworzone konkretne portale, na przykład popularny Couchsurfing czy Global Freeloaders, Hospitality Club oraz Stay4Free. Warto odczarować wizerunek hosteli jako obskurnych nor wypełnionych pijanymi studentami i kolejkami do toalety na korytarzu. Dziś hostele standardem nie odbiegają od dobrych hoteli, a w swojej ofercie mają też piękne dwuosobowe pokoje z łazienkami. Wszystkie dobre oferty można znaleźć w specjalnych wyszukiwarkach – Booking, Trivago czy Momondo. Tanich noclegów można też próbować szukać poprzez wynajem prywatnych mieszkań na AirBnb czy CraigsList, choć tu koszta będą znacznie wyższe, niż przy hostelach. Różnica pojawia się dopiero wtedy, kiedy szukamy wynajmu długoterminowego. Jeszcze innym sposobem jest Camping Key Europe, czyli Europejski Klucz Kempingowy. Kosztuje jedynie 16 euro i jest ważny przez cały rok. Wcale nie oznacza to konieczności rozbijania namiotów czy spania w przyczepie. Większość europejskich kempingów ma w swojej ofercie bardzo tanie i nowoczesne domki letniskowe, wyposażone w sypialnie, łazienkę i kuchnie. Jeśli w grę wchodzi też spanie w namiocie, to koszta wyprawy stają się naprawdę niewielkie.

Nie pozostaje nic, tylko kupić bilet na samolot i ruszać w podróż!