Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Czy w ciąży można latać samolotem?

Ciąża to szczególny stan w życiu kobiety. Zmienia się cały organizm, samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Do tego kobiety w ciąży na każdym kroku słyszą, że czegoś nie mogą robić lub wręcz przeciwnie, że ciąża to nie choroba i mogą absolutnie wszystko. Jak to jest w przypadku latania samolotem? Czy faktycznie niesie ono za sobą jakieś zagrożenia dla maluszka, czy unikanie lotów to zbyteczna ostrożność?

Czy w ciąży można latać samolotem?

Przeciwwskazania do lotu w ciąży

Pierwszy trymestr ciąży – w tym wczesnym jeszcze okresie, nie poleca się podróżowania samolotem z racji urządzeń znajdujących się na lotnisku. Bramki, wykrywacze metalu wykorzystujące promienie rentgenowskie mogą być powodem do obaw. Ryzykowne też są zmiany ciśnienia podczas startu i lądowania. W skrajnych przypadkach mogą wywołać nawet poronienie.

Ciąża starsza niż 32 tydzień – w ostatnich tygodniach ciąży, podobnie jak w pierwszych, problem mogą stanowić zmiany ciśnienia, które zdarzają się być przyczyną przedwczesnego porodu.

W przypadku ciąży mnogiej podczas lotu samolotem mogą wystąpić wcześniejsze poronienia, problemy z układem krążenia oraz wszelkie nieprawidłowości i komplikacje w przebiegu ciąży stwierdzone przez lekarza.

O czym warto wiedzieć lecąc z brzuszkiem?

  • Numerem jeden na tej liście powinna być obowiązkowa konsultacja z lekarzem prowadzącym. To on ma największą wiedzę na temat Twojego organizmu, a także tego, jak rozwija się maleństwo i to on wie najlepiej, czy taka podróż w Waszym przypadku będzie bezpieczna.
  • Jeśli jesteś w widocznej ciąży, upewnij się, że dla danych linii lotniczych to nie jest problem. Zdarzają się przewoźnicy, którzy nie zabierają ciężarnych, inni wymagają zaświadczenia o dobrym stanie zdrowia od ginekologa, a jeszcze inni zachęcają do korzystania z tego środka lokomocji przez cały okres ciąży. Każda z linii lotniczych ma swoje wewnętrzne regulacje na ten temat, dlatego warto się z nimi zapoznać.
  • W przypadku, gdy cierpisz na chorobę lokomocyjną lub mdłości spowodowane swoim stanem, zjedz przed lotem lekki posiłek, zabierz na pokład coś słodkiego i pij dużo wody. Skonsultuj to również z lekarzem, być może przepisze jakiś specyfik, który zniweluje niepożądane objawy.
  • Pamiętaj o zapięciu pasa i zrób to tak, by przechodził pod brzuchem – nie będzie wówczas zagrażał dziecku.
  • Najbezpieczniejszym etapem ciąży do podróżowania samolotem jest drugi trymestr, czyli okres między 14 a 27 tygodniem. Większość narządów dzidziusia jest już wykształcona, a Ty prawdopodobnie nie cierpisz już z powodu typowych dolegliwości ciążowych, ani też nie przeszkadza Ci jeszcze wielki brzuch, czy opuchnięte nogi.
  • Z uwagi na większe ryzyko problemów krążeniowych, ciężarna powinna co 30 minut rozprostować nogi, przejść się po pokładzie, często wykonywać krążenia stóp. Najlepiej więc zajmij miejsce przy przejściu, co ułatwi również wyprawy do toalety.
  • Wybierając się w podróż za granicę sprawdź, gdzie będziesz miała najbliższy szpital położniczy i naucz się lub spisz na kartce podstawowe zwroty w danym języku, które w razie potrzeby Ci się przydadzą, np. „jestem w ciąży”, „mam skurcze/bóle brzucha”, „rodzę, gdzie jest szpital?” itp.

Dlaczego kobiety w ciąży boją się latać?

Przede wszystkim z powodu plotek, historii wyczytanych w internecie, w których mogą być pominięte istotne szczegóły. Zdarzały się poronienia tuż po locie, czy przedwczesne porody na pokładzie samolotu. To jednak przypadki, których ostatecznej przyczyny nie znamy. Opinia lekarza, któremu ufasz, powinna być najistotniejsza i jeśli on wyraża zgodę, nie ma co szukać dziury w całym.

Podczas ciąży powinnaś szczególnie na siebie uważać, nie znaczy to jednak, że musisz rezygnować ze swoich planów, marzeń i przyjemności, jeśli nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia Twojego i maluszka. Pamiętaj, że po porodzie długie podróże przez wiele lat będą już znacznie bardziej wymagające, niż będąc w ciąży.