Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Zadar – miasto i plaże sprawdź 7 pomysłów na udany urlop

Planując lot  do Zadaru najlepiej zostawić auto  na Orange Parkingu, który zadba Twój komfort  i pozwoli Ci bezstresowo spędzić wakacje. Prawie trzy tysiące lat istnienia  Zadaru odcisnęło piętno na tym pięknym chorwackim mieście w północnej Dalmacji. Urokliwe uliczki starego miasta, najpiękniejsze zachody słońca, morskie organy, wspaniałe plaże i promenady oraz bliskość parków narodowych – te wszystkie elementy Zadaru i okolic stają się gwarancją udanego urlopu.

Starówka, Stare Miasto – Zadar, Chorwacja

7 rzeczy, które warto zrobić w Zadarze

Zadar co zwiedzić i co warto zobaczyć? Zadar miasto kocha się od pierwszego wejrzenia. Jednak trzeba je poczuć na własnej skórze i wciąż do niego powracać. Co więc warto zrobić, będąc w Zadarze? Oto nasze podpowiedzi:

1. Zobacz Stare Miasto. To jedna z najpiękniejszych chorwackich starówek i centrum towarzyskie Zadaru. Jest pełne sklepików, kawiarni i zabytków, wśród których wielkie wrażenie robią ruiny rzymskiego forum z I wieku p.n.e., stara przedromańska rotunda  kościoła św. Donata z IX wieku, katedra św. Anastazji i XVI wieczna wieża zegarowa na Placu Ludowym. Nam jednak najbardziej podobała się pięknie zdobiona Brama Lądowa z weneckim Lwem św. Marka oraz wspaniały  Plac Pięciu Studni, który w czasie tureckich oblężeń w XVI wieku zapewniał mieszkańcom wodę pitną. Przy placu stoi 26-metrowa wieża obronna, z której rozciągają się spektakularne widoki na Adriatyk i okolicę.

2. Posłuchaj Morskich Organów i zobacz świetlną iluminację Pozdrowienie Słońca. Morskie Organy to konstrukcja rurek o różnych przekrojach wbudowanych w kamienne stopnie schodzące wprost do morza. Przelewające się fale wygrywają na nich magiczne melodie. Można ich słuchać godzinami i patrzeć na Adriatyk w Zadarze w Chorwacji. A gdy przyjdzie zmierzch i kolejna bardzo ciepła noc w kolorze dojrzałego bakłażana, za Twoimi plecami rozświetlą się setki jarzących się różnokolorowo solarnych płytek, które są w istocie wielką, naładowaną śródziemnomorskim światłem, baterią słoneczną. Pozdrowienie Słońca ma 20 metrów średnicy i tworzy wyjątkowe świetlne widowisko.

3. Zobacz  najpiękniejsze zachody słońca. Najlepiej na nabrzeżu słuchając Morskich Organów. Mistrz suspensu Alfred Hitchcock powiedział, że te zadarskie zachody słońca są piękniejsze od wszystkich innych, nawet od tych kalifornijskich. Zachód słońca jest tu grą w kolory, w światło i cień. Słońce obniża się wolno, jakby chciało w nieskończoność przeciągnąć spektakl. Czasem przepołowione pasmami chmur przybiera barwę kobaltową, lecz najczęściej jest koloru burgunda zmieszanego z wodą. Widok jedyny w swoim rodzaju!

Promenada – Zadar, Chorwacja.

4. Idź na spacer promenadami Karma i Kolovare.  To najpiękniejsze promenady spacerowe łączące stare miasto z najdalej wysuniętą częścią Zadaru – dzielnicą Arbanasi z malutkim portem rybackim na cyplu. To właśnie stąd z góry najlepiej widać całą okolicę. Piękna linia brzegowa chorwackiego wybrzeża pełna jest wysepek, zatoczek, cypli, powykręcanych fantazyjnie drzew, różowo-purpurowych bougenwili  i oczywiście rosnących wszędzie palm i oliwek.  Morze z góry jest pasiaste jak agat: zielonkawe pasy płycizn, szafirowe prawie granatowe pasy głębokiej wody, bielejące w słońcu drobne fale, marszczące się lekko jak połyskliwy jedwab. To czysta poezja!

5. Zwiedź okolicę. Warto jest wybrać się na wycieczkę po urokliwych kamiennych miasteczkach Biograd na Moru, Vodice i dalej do Szybenika. Świetnym pomysłem będzie wycieczka na „nagą”  wyspę Pag oraz do Parku Narodowego Jeziora Plitvickie, gdzie zobaczysz przepiękne turkusowe akweny. Zadar i okolice to miejsca warte odwiedzenia o każdej porze roku!

Zachód słońca nad morzem – Zadar, Chorwacja.

6. Korzystaj ze słońca na świetnych miejskich plażach. Bardzo dobrze zagospodarowane  są plaże Borik, Diklo i Puntamika. My jednak kochamy te trochę dziksze, dlatego też polecamy cudowną Kolovare i Karmę, gdzie dodatkowo plażowanie umilą koncerty cykad. Na Kolovare, w otwartym cały dzień ośrodku sportowym, który pamięta jeszcze czasy Josipa Broz Tito, ustawiono stoliki i leżaki, a kelnerzy wdzięcznie lawirując roznoszą graczom w bule coraz to nowe porcje trawaricy. Tu odpoczywają i bawią się mieszkańcy Zadaru. Spokojniejsza Karma jest miejscem, w którym najpełniej można poczuć się częścią otaczającej przyrody.

7. Kup figi i likier Maraschino. Figi z tego regionu są wspaniałe; bardzo soczyste i słodkie. Maraschino – likier z dzikiej odmiany wiśni zwanej maraska produkuje się z różnymi dodatkami smakowymi: wanilią, migdałami, orzechami, a nawet z jaśminem. Zapewniamy, że w każdej odsłonie smakuje wybornie.

Zadar i okolice oferują różne atrakcje. Dlatego też z pewnością każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie. Kraj, który trzeba zobaczyć to zdecydowanie słoneczna Chorwacja. Zadar to z kolei miasto, którego będąc tam, nie można tam pominąć!

Panorama miasta – Zadar, Chorwacja.