Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Zasady lotów podczas epidemii – sprawdź, jak przygotować się do podróży!

Zamknięte restauracje, praca z domu, wstrzymane loty i podróże międzynarodowe. Takimi obostrzeniami przywitał nas marzec, kiedy epidemia koronawirusa zawitała również do Europy. Odwołane urlopy i wakacje, praca z domowego zacisza bądź przymusowe urlopy spędzane w domu – taka była rzeczywistość przez ostatnie miesiące. Jednak wraz z uzyskaniem częściowej kontroli nad sytuacją, rządy oraz linie lotnicze przywróciły połączenia samolotowe. Mimo to wciąż obowiązują pewne zasady, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Jak wyglądają obecnie podróże lotnicze i jakie czekają na nas obostrzenia w trakcie epidemii?

Zasady lotów podczas pandemii

Nowa rzeczywistość – jak wygląda lot w czasie epidemii?

Pierwszym warunkiem, który umożliwił wznowienie podróży lotniczych, jest ograniczenie liczby podróżnych. Do 1 lipca wszystkie samoloty odlatujące z polskich lotnisk mogły zabrać na pokład jedynie 50% możliwych pasażerów. Ostatnio jednak zniesiono ten nakaz, przez co linie lotnicze mogą wykorzystywać w pełni swoją flotę i każdy lot może zabrać pełen skład pasażerów. 

Oczywiście obecna sytuacja wymusiła zachowanie dodatkowych środków bezpieczeństwa jeszcze przed samym wejściem na pokład. Lotniska od samego wejścia stosują środki zaradcze, mające zminimalizować zagrożenie rozprzestrzeniania się wirusa. Aby odbyć lot w trakcie epidemii, należy przejść przez wszystkie kroki procedury bezpieczeństwa. 

Przy samym wejściu do terminala lotniczego, każdemu pasażerowi jest mierzona temperatura. Lotniska robią to na kilka sposobów – najpopularniejszym w Polsce jest pomiar temperatury nowoczesnym termometrem z bezpiecznej odległości. W tym przypadku graniczną wartością jest temperatura 38 stopni Celsjusza – osoby z wyższym bądź równym wynikiem są kierowane do konsultacji z służbami medycznymi lotniska, gdzie odbywa się wywiad medyczny i kolejny pomiar. Polskie lotniska zastosowały również technologiczne udogodnienia. W Warszawie na lotnisku Chopina pomiaru dokonuje kamera termowizyjna ustawiona przy wejściu. Natomiast w Krakowie na lotnisku Balice, przy bramkach wejściowych, zainstalowane nowoczesne płytki mierzące temperaturę – wystarczy przyłożenie dłoni przez pasażera, by zmierzyć mu temperaturę w ciągu kilku sekund.

Jakie zasady obowiązują podróżnych podczas pandemii?

Loty samolotem a koronawirus – przygotuj się i zadbaj o bezpieczeństwo

To jednak już po wejściu na teren terminalu. Jak przygotować się na całą podróż? Obostrzenia w trakcie epidemii miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom na każdym etapie. Tak też powinniśmy podejść do podróży samolotem. Dobrym sposobem na zachowanie społecznego dystansu jest zrezygnowanie z transportu na lotnisko publiczną komunikacją. Lepiej wybrać podróż własnym samochodem – nie tylko jest to wygodniejsze rozwiązanie, ale także unikamy niepotrzebnego kontaktu z obcymi. Lecąc z najpopularniejszych portów lotniczych, nie trzeba się także martwić o pozostawienie samochodu w bezpiecznym miejscu. Lecąc np. z Krakowa, można wykorzystać do tego czynny już parking koło lotniska Kraków Balice, który również zachowuje wszelkie środki ostrożności przeciw koronawirusowi. 

Pamiętaj, by spakować kilka maseczek ochronnych na twarz. W każdym zamkniętym pomieszczeniu użytku publicznego obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Nie inaczej jest w przypadku lotnisk oraz parkingów. Przed wejściem do terminalu lotniczego, załóż maseczkę na twarz. Przy samych bramkach wejściowych znajdują się także urządzenia służące dezynfekcji rąk. Skorzystaj z nich już przy wejściu – jest to obowiązkowe. Dodatkowo, warto zdezynfekować dłonie po każdym etapie: nadaniu bagażu, odprawie i kontroli bezpieczeństwa. Przez cały ten czas zasłaniaj usta i nos za pomocą maseczki – a po kilku godzinach zmień ją na świeżą. Warto wziąć ze sobą także podręczny żel do dezynfekcji.

Jakie zasady podczas lotów w pandemii?

Obostrzenia podczas lotu, czyli jak się zachować na pokładzie

O czym jeszcze należy pamiętać? O zachowaniu odpowiedniego dystansu od pozostałych podróżnych. Na terenie terminalów lotniczych, zwłaszcza przy stanowiskach odprawy i kontroli bezpieczeństwa, wyznaczono odpowiednie linie oddzielające pasażerów od siebie. Na niektórych lotniskach wprowadzono także specjalne plansze z tworzywa sztucznego, mające służyć zachowaniu bezpiecznej odległości między podróżnymi. Również w restauracjach i poczekalniach zastosowano zapobiegawcze środki – dostępna jest tylko połowa miejsc siedzących. 

W samolocie już takie zasady nie obowiązują, natomiast podczas lotu stosowane są inne obostrzenia. W trakcie samej podróży należy przez cały mieć maseczkę zasłaniającą usta i nos. Pasażerowie mają do dyspozycji chusteczki oraz żele antybakteryjne – oczywiście należy pamiętać o unikaniu kontaktu rąk z twarzą nawet po zdezynfekowaniu ich. Samoloty po każdym locie są dezynfekowane odpowiednimi środkami bakteriobójczymi, a załoga nosi maseczki i rękawiczki, zachowując dystans od pasażerów. Stosuj się do obostrzeń i lataj bezpiecznie!