Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Trondheim – odkryj magiczną Norwegię

Trondheim leży w środkowej Norwegii i jest trzecim co do wielkości miastem tego kraju. Swoje powstanie zawdzięcza Olafowi Tryggvasonovi – królowi wikingów – który osiadł w tych rejonach w 997 roku. Miasto więc może poszczycić się ponad 1000-letnią historią. A ta była bardzo burzliwa – liczne wojny, ucieczki i triumfalne powroty władców oraz siłą wprowadzane chrześcijaństwo wywarły na Trondheim ciągle widoczny ślad.

Plan podróży Trondheim Norwegia

Norweskie linie oferują bezpośrednie loty z Krakowa do Trodheim. Warto skorzystać z takiej okazji, ponieważ miasto ma wiele do zaoferowania. Fiordy, malownicze wzgórza, z których można podziwiać panoramę miasta oraz liczne zabytki są gwarancją dobrze spędzonego czasu. Dużą wygodą dla turystów wylatujących z Krakowa jest możliwość bezpiecznego pozostawienia samochodu na Orange Parking, który znajduje się niecałe 3 minuty od lotnika Balice.

Norwegia Trondheim posiada kilka punktów, które trzeba obowiązkowo zobaczyć. Są to m.in. średniowieczna katedra Nidarosdomen, Gamle Bybro, czyli most nad rzeką Nidelvą oraz XVII-wieczna forteca Kristiansten Fortress. Oczywiście miejsc wartych uwagi jest znacznie więcej, ale te trzy wymienione wyżej to zdecydowanie najważniejsze punkty na turystycznej mapie miasta.

Norwegia Trondheim ciekawe miejsca – Katedra Nidarosdomen

Ogromna gotycka katedra wzorowana na angielskiej świątyni w Canterbury. Wybudowana w 1152 roku na grobie króla Olafa II, przez lata była miejscem pielgrzymek wiernych z całego kraju. Poza tym to tutaj odbywa się ceremonia koronacji monarchów norweskich. Na szczególną uwagę zasługuje misternie rzeźbiona fasada katedry. Okrągłe okna, rzeźby, zdobne ornamenty i witraże oraz spora rozeta zachwycają po dziś dzień i sprawiają, że świątynia uznawana jest za jedną z najładniejszych na świecie. Obiekt udostępniony jest do zwiedzania, a z wież widokowych można podziwiać panoramę miasta i okolicy.

Gotycka Katedra Nidarosdomen – Trondheim, Norwegia.

Gamle Bybro i rzeka Nidelva – atrakcje w Norwegii

Gamle Bybro” znaczy dosłownie „most staromiejski”, i prowadzi on do zabytkowej dzielnicy Bakklandet. Most wybudowano w 1681 roku, a 200 lat później przeszedł gruntowną renowację. Przerzucony jest nad główną rzeką miasta – Nidelvą. W wyjątkowo czystym lustrze wody odbijają się kolorowe domki kupieckie. Całość robi przyjemne wrażenie, które warto uwiecznić na zdjęciach. Ciekawostką jest fakt, że most został wspomniany w znanym norweskim walcu i od tego czasu nazywany jest również „bramą szczęścia”.

Gamle Bybro – Trondheim, Norwegia.

Kristiansten Fortress

Ta XVII-wieczna forteca znajduje się na wzgórzu, do którego prowadzi dość strome podejście. Warto jednak się tam udać, nie tylko ze względu na widoki rozpościerające się ze szczytu, ale również w celu lepszego poznania historii miasta. Twierdzę można zwiedzać za darmo na własną rękę lub za drobną opłatą z przewodnikiem, który ma w zanadrzu wiele interesujących opowieści. Jedna z nich opowiada o czasach II Wojny Światowej, podczas której wzgórze stało się miejscem kaźni członków norweskiego ruchu oporu.

Kristiansten Fortress – Trondheim, Norwegia.

Zorza polarna

Trondheim zapewnia liczna atrakcje, dlatego z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie! W okresie zimowym istnieje spora szansa na zobaczenie zorzy polarnej w Trondheim. Będzie to z pewnością idealne zwieńczenie wyjazdu, chociaż w tym przypadku wszystko zależy od kaprysów pogody. Warto jednak spoglądać nocami w niebo, gdyż istnieje możliwość zobaczenia niepowtarzalnego spektaklu, z którego słyną tamtejsze rejony. Z kolei, jeśli wybieramy się do Norwegii tylko ze względu na zorzę polarną, to lepiej pojechać jeszcze dalej – w okolice Røkland, do którego dostaniemy się pociągiem z Trondheim. Podróż trwa około 8 godzin, jednak trasa prowadzi przez malownicze tereny północnej Norwegii. Warto więc zarezerwować miejsce przy oknie. Norwegia oferuje atrakcje dla zainteresowanych historią, zabytkami, ale też miłośników pięknych krajobrazów i fanów dobrej kuchni. Warto więc spędzić kilka dni w Trondheim, ale zobaczyć także inne piękne okolice!