Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Jeziora Plitvickie – w samym sercu natury

Jeziora Plitwickie w Chorwacji są idealnym miejscem do pieszych wędrówek i podziwiania nieskażonej ręką człowieka przyrody. Woda jezior przybiera różne barwy. Od szmaragdowej, turkusowej i ciemnozielonej po spopielałe błękity. Wszystko to dzieje się za sprawą bakterii i minerałów rozpuszczonych w wodzie. Jeziora są tak krystalicznie czyste, że pod ich powierzchnią na wiele metrów w głąb, świetnie widać poskręcane i przybierające fantastyczne formy korzenie i gałęzie drzew.

Lasy gęsto porastają brzegi jezior, tworząc puszczę o zróżnicowanym charakterze. Znajdziesz tu buki, jodły, dęby, klony, a także orchidee i prawie 50 gatunków storczyków. Lasy są także domem dla wielu gatunków płazów, gadów i ssaków. Można zobaczyć tu ponad 140 gatunków gniazdujących ptaków. Od bociana czarnego i głuszca do sokoła wędrownego i orła przedniego.

Tarasowato ułożone jeziora i ich dopływy w formie gęstej sieci strumyków i rzeczek tworzą kaskady, po których z hukiem spadają wodospady. Największy z nich 78-metrowy Veliki Slap jest ogromną atrakcją turystyczną i zawsze gromadzą się przy nim spragnieni wrażeń turyści. W Parku są także dwie jaskinie, z których większa Golubinjaca ma 160 metrów długości. Park tworzą kompleksy Górnych i Dolnych Jezior. Z wapiennych klifów na punktach widokowych rozpościerają się olśniewające widoki na całą okolicę.

Jezioro Gavanovac – Jeziora Plitwickie, Chorwacja.

Chorwacja w wakacje – zwiedzanie Jezior Plitwickich

W pakiecie z biletem dostaniesz mapę z doskonale oznakowanymi trasami o zróżnicowanym stopniu trudności i czasie wędrówki – od 2 do 8 godzin. Wszystkie trasy, o łącznej długości 22 kilometrów, są świetnie przygotowane. Specjalne drewniane kładki tworzą cały wielokilometrowy system połączeń przecinający jeziora i strumienie tak, by być jak najbliżej natury. Kładki są na tyle wąskie, że niejednokrotnie ma się wrażenie chodzenia bezpośrednio po wodzie. W cenie biletu jest także podróż turystyczną kolejką drogową, która bardzo ułatwia przemieszczanie się na tym dużym terenie. Wraz z biletem oferowana jest także przejażdżka statkiem pasażerskim po największym w Parku, bo liczącym aż 80 hektarów, jeziorze Kozjak. Stąd właśnie od przystani rozchodzi się kilkanaście tras spacerowych wraz z mapami, na których oznaczone są punkty widokowe.

Kładki piesze – Jeziora Plitwickie, Chorwacja.

Kolory natury

Nad jeziorami najpiękniej jest na wiosnę, w porze kwitnienia, gdy lasy przybierają kolory soczystej zieleni, a ptaki śpiewają tak głośno, jakby chciały przekrzyczeć nieustający szum wody. Latem dojrzałe zielenie lasów chcą konkurować ze szmaragdem wody. Z kolei jesienią cała przyroda ubiera się w brązy i czerwienie. Niezwykłe są Plitwickie Jeziora zimą, gdy szron rzeźbi swoje krajobrazy, a obfity śnieg otulający wapienne klify i trawertynowe groble sprawia, że można się tu poczuć jak w lodowej krainie.

Jezioro Kozjak – Jeziora Plitwickie, Chorwacja.

Informacje praktyczne

Park Narodowy Jezior Plitwickich założono w 1949 roku. Od 1979 roku znajduje się on na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.  Plitwickie Jeziora  położone są w odległości 140 kilometrów od Zagrzebia i 115 kilometrów od Zadaru. Można więc łatwo zaplanować lot samolotem do jednego z tych miast, po uprzednim pozostawieniu samochodu na bezpiecznym i profesjonalnym parkingu koło Lotniska Kraków-Balice.

Wokół Parku Narodowego Jezior Plitwickich jest doskonale rozwinięta infrastruktura z miejscami hotelowymi i pensjonatami na każdą kieszeń. Jeśli wybierzesz prywatną kwaterę, zastaniesz świetnie zaopatrzoną lodówkę. A życzliwy chorwacki gospodarz poczęstuje Cię na powitanie grappą i przedstawi całej swojej rodzinie. Wokół Parku jest kilka dużych parkingów usytuowanych obok głównych wejść do kas biletowych i punktów informacji turystycznej. Najlepiej przyjść tu rano. Szczególnie w sezonie letnim, gdy Park odwiedzany jest przez kilka tysięcy osób dziennie. Turyści jednak potwierdzają atrakcyjność i popularność tego miejsca.

Chorwacja wczasy? Odkrywanie przyrody Jezior Plitwickich jest fascynującym i niezapomnianym doświadczeniem! Trzeba jednak pamiętać, że na terenie parku zabroniona jest kąpiel, biwakowanie, łowienie ryb i palenie ognisk. Zejście ze szlaku grozić może spotkaniem oko w oko z rysiem, wilkiem, borsukiem, a nawet niedźwiedziem brunatnym. Jeziora Plitwickie są otwarte dla zwiedzających przez cały rok i o każdej porze kuszą swoją unikalną urodą. Można poczuć się tu częścią przyrody – usłyszeć i zobaczyć bijące serce natury.

Wodospady – Jeziora Plitwickie, Chorwacja.