TRANSFER Z/NA LOTNISKO GRATIS

BLOG

Trondheim - odkryj magiczną Norwegię

Trondheim leży w środkowej Norwegii i jest trzecim co do wielkości miastem tego kraju. Swoje powstanie zawdzięcza Olafowi Tryggvasonovi – królowi wikingów – który osiadł w tych rejonach w 997 roku. Miasto więc może poszczycić się ponad 1000-letnią historią. A ta była bardzo burzliwa – liczne wojny, ucieczki i triumfalne powroty władców oraz siłą wprowadzane chrześcijaństwo wywarły na Trondheim ciągle widoczny ślad.

Plan podróży

Norweskie linie oferują bezpośrednie loty z Krakowa do Trondheim. Warto skorzystać z takiej okazji, ponieważ miasto ma wiele do zaoferowania. Fiordy, malownicze wzgórza, z których można podziwiać panoramę miasta oraz liczne zabytki są gwarancją dobrze spędzonego czasu. Dużą wygodą dla turystów wylatujących z Krakowa jest możliwość bezpiecznego pozostawienia samochodu na parkingu koło lotniska Balice.

Trondheim posiada kilka punktów, które trzeba obowiązkowo zobaczyć. Są to m.in. średniowieczna katedra Nidarosdomen, Gamle Bybro, czyli most nad rzeką Nidelvą oraz XVII-wieczna forteca Kristiansten Fortress. Oczywiście miejsc wartych uwagi jest znacznie więcej, ale te trzy wymienione wyżej to zdecydowanie najważniejsze punkty na turystycznej mapie miasta.

Katedra Nidarosdomen

Ogromna gotycka katedra wzorowana na angielskiej świątyni w Canterbury. Wybudowana w 1152 roku na grobie króla Olafa II, przez lata była miejscem pielgrzymek wiernych z całego kraju. Poza tym to tutaj odbywa się ceremonia koronacji monarchów norweskich. Na szczególną uwagę zasługuje misternie rzeźbiona fasada katedry. Okrągłe okna, rzeźby, zdobne ornamenty i witraże oraz spora rozeta zachwycają po dziś dzień i sprawiają, że świątynia uznawana jest za jedną z najładniejszych na świecie. Obiekt udostępniony jest do zwiedzania, a z wież widokowych można podziwiać panoramę miasta i okolicy.

Gamle Bybro i rzeka Nidelva

Gamle Bybro” znaczy dosłownie „most staromiejski”, i prowadzi on do zabytkowej dzielnicy Bakklandet. Most wybudowano w 1681 roku, a 200 lat później przeszedł gruntowną renowację. Przerzucony jest nad główną rzeką miasta – Nidelvą. W wyjątkowo czystym lustrze wody odbijają się kolorowe domki kupieckie. Całość robi przyjemne wrażenie, które warto uwiecznić na zdjęciach. Ciekawostką jest fakt, że most został wspomniany w znanym norweskim walcu i od tego czasu nazywany jest również „bramą szczęścia”.

Kristiansten Fortress

Ta XVII-wieczna forteca znajduje się na wzgórzu, do którego prowadzi dość strome podejście. Warto jednak się tam udać, nie tylko ze względu na widoki rozpościerające się ze szczytu, ale również w celu lepszego poznania historii miasta. Twierdzę można zwiedzać za darmo na własną rękę lub za drobną opłatą z przewodnikiem, który ma w zanadrzu wiele interesujących opowieści. Jedna z nich opowiada o czasach II Wojny Światowej, podczas której wzgórze stało się miejscem kaźni członków norweskiego ruchu oporu.

Zorza polarna

W okresie zimowym istnieje spora szansa na zobaczenie zorzy polarnej w Trondheim. Będzie to z pewnością idealne zwieńczenie wyjazdu, chociaż w tym przypadku wszystko zależy od kaprysów pogody. Warto jednak spoglądać nocami w niebo, gdyż istnieje możliwość zobaczenia niepowtarzalnego spektaklu, z którego słyną tamtejsze rejony. Z kolei, jeśli wybieramy się do Norwegii tylko ze względu na zorzę polarną, to lepiej pojechać jeszcze dalej – w okolice Røkland, do którego dostaniemy się pociągiem z Trondheim. Podróż trwa około 8 godzin, jednak trasa prowadzi przez malownicze tereny północnej Norwegii. Warto więc zarezerwować miejsce przy oknie.


POWRÓT

ORANGE PARKING

LOTNISKO KRAKӓW BALICE

tel. 696 674 311

ORANGE P1 - 50°4’25" N, 19°48’25" E

ORANGE P2 - 50°4’20" N, 19°48’26" E

ORANGE P3 - 50°4’19" N, 19°48’29" E

rezerwacja 24h

Created by Emart Synergia
PARKING CAŁODOBOWY tel.: 696 674 311 | Orange Parking I, ul. Olszanicka 174 30-241 Kraków - Balice
Image 01 Image 02 Image 03 Image 04 Image 05 Image 06 Image 07 Image 08