Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Odprawa na lotnisku krok po kroku

Czym jest odprawa online?

Pamiętaj, że odprawa online to coś zupełnie innego niż odprawa na lotnisku przed wejściem do samolotu. Tanie linie lotnicze, takie jak Ryanair czy Wizzair, preferują tę formę odprawy, a za “meldowanie się” na lotnisku pobierają dodatkową opłatę. O co właściwie chodzi w tym procesie? Otóż zakupu biletu na samolot może np. wykonać w Twoim imieniu inna osoba. Dopiero odprawa wymaga od Ciebie podania swoich danych osobowych, numeru dowodu osobistego lub paszportu. W odprawie robionej przez internet musisz po prostu wypełnić formularz, który przygotowały dla Ciebie linie lotnicze. W zależności od przewoźnika formularz ten jest “otwarty” od kilku dni do kilku godzin przed planowanym odlotem. Zazwyczaj jakiekolwiek zmiany po wysłaniu formularza i otrzymaniu wygenerowanej karty pokładowej nie są możliwie. Jeżeli jakieś linie lotnicze umożliwiają zmianę daty lotu lub nazwiska pasażera to wiąże się to z dodatkowymi opłatami, które częstokroć przewyższają wartość pierwotnego biletu.

Odprawa na lotnisku krok po kroku

Karta pokładowa

Po wypełnieniu formularza odprawy online system powinien wygenerować dla Ciebie kartę pokładową, którą możesz wydrukować lub zachować na przenośnym urządzeniu (smartfon, tablet). Znajdujący się na niej kod jest następnie skanowany na lotnisku i stanowi odpowiednim Twego biletu samolotowego z wyznaczonym miejscem, czasem odlotu i danymi personalnymi. Pamiętaj, że na lotnisku musisz mieć przy sobie dokument, którym posługiwałeś się podczas wypełniania formularza odprawy!

Check-in – odprawa bagażowa

Jeżeli podróżujesz tylko z bagażem podręcznym, a więc nie wykupiłeś bagażu rejestrowanego, to po wejściu na lotnisko możesz ominąć stanowiska “Check-in” i skierować się prosto do kontroli bezpieczeństwa. Osoby z dodatkowymi bagażami muszą z kolei udać się do stanowisk obsługi wybranej linii lotniczej. Aby dokonać odprawy bagażowej musisz przedstawić personelowi swoją kartę pokładową i dokument tożsamości. Następnie Twoja walizka zostanie zważona i nadana do samolotu. Będziesz mógł ją odebrać dopiero po wylądowaniu. Kolejnym krokiem będzie skierowanie się w stronę kontroli bezpieczeństwa i przejście na teren terminali odlotów samolotów.