Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Czy można lecieć samolotem z psem?

Lot samolotem to czasem jedyny sposób na to, aby dostać się z punktu A do punktu B. Długie wakacje, czy przeprowadzka do innego kraju to okoliczności, w których pasażerowie są zmuszeni zabrać ze sobą swoje zwierzaki. Linie lotnicze umożliwiają przewóz psów, kotów i tchórzofretek, jednak aby to zrobić, trzeba zastosować się do szeregu zasad. W dzisiejszym wpisie omawiamy, co trzeba zrobić, by zabrać swojego pupila w podróż samolotem.

Czy można lecieć samolotem z psem?

Formalności do załatwienia przed lotem

Niezależnie od linii lotniczej ani dystansu podróży, każdy pies musi posiadać chip, a następnie być zaszczepionym przeciw wściekliźnie. Chip umieszcza się podskórnie w gabinecie weterynaryjnym, znajdują się w nim informacje dotyczące psa i jego właściciela. Jest on niezbędny do tego, by Twój pupil posiadał swój własny paszport. W tym dokumencie weterynarz musi wpisać aktualne szczepienia czworonoga i poświadczyć o przebytej szczepionce przeciwko wściekliźnie. Uwaga: jeżeli wybierasz się z psiakiem na inny kontynent, to koniecznie sprawdź indywidualne wymogi dotyczące szczepień obowiązujących w danym kraju.

Zasady dot. przewozu psów w poszczególnych liniach lotniczych

Niestety, tanie linie lotnicze, takie jak Ryanair, Wizzair, czy EasyJet nie pozwalają na przewóz psów z wyjątkiem psów przewodników osób niewidomych, które traktowane są w większości linii lotniczych jak pełnoprawni pasażerowie. Zatem planując podróż z pupilem, trzeba pamiętać o zwiększonych kosztach. Jeżeli chodzi o polskie linie lotnicze, to LOT umożliwia przewóz psa, kota i tchórzofretki na swoim pokładzie. W zależności od wagi zwierzęcia może ono podróżować wraz z właścicielem na pokładzie samolotu lub osobno – w luku bagażowym. Od czego to zależy? Przewoźnik na swojej stronie internetowej zachęca do możliwości przewozu psa w samolocie – indywidualnie. Jednak większość źródeł podaje, że pies, który wraz ze swoim transporterem waży do 8 kg, zazwyczaj może podróżować ze swoim panem na pokładzie samolotu. Niestety pieski o większej wadze i gabarytach, muszą być oddane do luku bagażowego.

Transporter – konieczność w podróży

W przypadku linii lotniczych LOT i małego psa, który może znajdować się na pokładzie samolotu należy pamiętać, że pupil przez całą drogę powinien znajdować się w specjalnej, miękkiej torbie lub transporterze. Co istotne, pies występuje wówczas jako Twój bagaż podręczny, zatem musi zmieścić się pod siedzeniem. Dla samolotów B787 i B737 wymiary pojemnika nie mogą przekroczyć 55/40/20 cm, a DH4, E70, E75, E95 – 45/30/20 cm.
Pamiętaj, że najważniejsza jest wygoda i bezpieczeństwo Twojego czworonoga, dlatego każdy transporter, niezależnie od tego, czy zwierzę będzie przewożone w luku bagażowym, czy na pokładzie, musi mieć takie wymiary, by pies mógł w nim stanąć na łapkach i bez problemu obrócić się i położyć. Podłoże transportera powinieneś wyłożyć materiałem pochłaniającym ciecze, a także umieścić w nim specjalny dozownik z wodą i niewielką ilość karmy.

Przygotuj się na podróż

Jeżeli masz jakieś wątpliwości dotyczące przewozu psów w samolocie, to zwróć się do obsługi klienta w konkretnej linii lotniczej i nie zapomnij, by zrobić to odpowiednio wcześniej przed terminem odlotu. Jak możesz zauważyć, aby przewieźć swoje zwierzę samolotem, musisz spełnić szereg formalności. Konieczna jest również wizyta u weterynarza – to on powie Ci, czy Twój pies może bezpiecznie lecieć samolotem.

P.S.
Czy wiesz, że poza psem przewodnikiem, który jest “lepiej” traktowany w samolocie, Twój pupil może pełnić funkcję ESAN – emotional support animal? Oznacza to, że pies stanowi Twoje emocjonalne wsparcie, dzięki któremu np. lepiej zniesiesz podróż samolotem. Wówczas jego przewóz jest bezpłatny, a czworonóg nie musi znajdować się w transporterze. Opcja ta możliwa jest wyłącznie na trasie do/z USA. Niezbędne jest również odpowiednie zaświadczenie lekarskie.