Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Barcelona – śladami Gaudiego

Podróż z lotniska w Krakowie do El Prat w Barcelonie to niecałe trzy godziny w samolocie, a biorąc pod uwagę sprawną obsługę zarówno w Polsce, jak i w Hiszpanii, całość zajmuje nie więcej, niż pięć godzin. Cieszy to, gdy uświadomimy sobie, jak wiele zyskujemy za tak niewiele. Warto korzystać z takich okazji, szczególnie że przewoźnicy, tacy jak Ryanair czy WizzAir proponują często bardzo korzystne ceny i grzech z nich nie skorzystać. Ale czy na pewno warto? Bez wątpienia tak, ponieważ Barcelona urzeka od pierwszego momentu, a z każdym dniem odkrywamy jej nowe tajemnice.

Barcelona - śladami Gaudiego

Antoni Gaudi

Antoni Gaudi to jeden z najbardziej rozpoznawalnych architektów na świecie i duma Katalonii. Budowle przez niego zaprojektowane rozsiane są po całej Barcelonie, więc planując zwiedzanie miasta, można poruszać się ich śladami. A warto, bo to właśnie dzieło jego życia – Sagrada Familia – stało się symbolem miasta i zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sagrada Familia

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie, do której ustawiają się długie kolejki, także poza sezonem. Świątynię widać z wielu miejsc w Barcelonie, jednak dopiero oglądana z bliska ukazuje cały swój kunszt i przepych, który cechował projekty Gaudiego.

Jej budowę rozpoczęto w 1882 roku, a zakończenie prac przewiduje się na 2026 rok, czyli dokładnie setną rocznicę tragicznej śmierci architekta. Mimo trwających robót budowlanych świątynia jest otwarta dla zwiedzających. Dobrym pomysłem jest jednak zarezerwowanie wcześniej wstępu przez Internet, ponieważ liczba wejść jest ograniczona, a chętnych wielu. Ponadto, kupno biletu on-line jest tańsze o kilka euro, a biorąc pod uwagę dość wysokie ceny w Barcelonie, jest to opcja warta rozważenia.

Park Güell

Wznoszący się nad miastem Park Güell to kolejny przykład architektury Antoniego Gaudiego, który został wpisany na listę UNESCO. Jest to rozpostarty u podnóża góry, duży ogród zaprojektowany na życzenie Eusebio Güella – katalońskiego przedsiębiorcy i inżyniera, a prywatnie przyjaciela Gaudiego. W założeniu Park miał stać się osiedlem dla zamożnych barcelończyków. Niestety z powodu m.in. stopnia skomplikowania projektów, osiedle nie powstało. Ukończono jedynie kilka budynków, w tym dom, w którym zamieszkał Gaudi, a obok dom jego przyjaciela, taras, schody i przylegające ogrody. Całość robi jednak piorunujące wrażenie i udowadnia, że Antoni Gaudi wyprzedzał swoją epokę o całe lata świetlne.

Park cieszy się sporym zainteresowaniem wśród turystów, a przed jego bramami krążą dosłownie tłumy. Sprzedaż biletów przebiega jednak sprawnie, a zmieniające się co pół godziny tury wpuszczania nowych grup na teren parku gwarantują, że pomimo sporej ilości odwiedzających jesteśmy w stanie podziwiać dzieła mistrza w całkiem przyjemnej atmosferze.

Casa Milá i Casa Batlló

Kolejnymi obowiązkowymi punktami w planie zwiedzania Barcelony są Casa Milá i Casa Batlló. Oba budynki całkowicie się od siebie różnią, jednak czuć w nich ducha Gaudiego. Każdy z nich zachwyca formą i wykonaniem, a im dłużej się im przyglądamy, tym więcej dostrzegamy szczegółów. Casa Milá jest pełna krzywizn i fal, gdyż w założeniu miała przypominać morze. I tak też jest – nie znajdziemy tutaj żadnych kątów prostych, a całość zdaje się falować na wietrze. Z kolei Casa Batlló nawiązuje do legendy o świętym Jerzym, patronie Katalonii. Fasada budynku mieni się niczym łuski smoka, a balkony wyglądają jak wykonane z kości zwierząt. Oba domy (z hisz. casa – dom) udostępnione są dla zwiedzających, ale trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 25-30 euro.

Cała Barcelona naznaczona jest śladami Gaudiego, a wyżej wymienione przykłady są wręcz obowiązkowymi punktami w planie zwiedzania. Oczywiście stolica Katalonii to nie tylko Gaudi, ale także La Rambla, czyli jedna z najbardziej znanych ulic na świecie, pełna kawiarenek, straganów i ulicznych artystów. Chociaż ma zaledwie kilometr, to jej przejście może czasami zająć kilka godzin, gdyż na każdym kroku czekają na nas kolejne atrakcje. Barcelona to także Bunkers del Caramel, czy góra Montjuic, a każde z tych miejsc gwarantuje niesamowite widoki na panoramę miasta. W stolicy Katalonii można spędzić bardzo intensywny weekend, ale warto wygospodarować sobie kilka dodatkowych dni, żeby móc w pełni poczuć klimat tego miasta.