TRANSFER Z/NA LOTNISKO GRATIS

BLOG

Apulia - miejsca, które trzeba zobaczyć

Południe Włoch urzeka swoją urodą. Nic więc dziwnego, że jest coraz chętniej odwiedzane przez turystów – zarówno tych stawiających na relaks na plaży, jak i amatorów intensywnego zwiedzania. Bari samo w sobie jest idealną bazą wypadową do innych miejscowości. Świetne połączenia kolejowe zapewniają sprawny transport i są okazją do lepszego poznania okolicy. Warto zarezerwować sobie przynajmniej kilka dni na wizytę w tej części Włoch, bo z pewnością nie można się tam nudzić.

Bari, czyli stolica Apulii

Do stolicy Apulii dostaniemy się bezproblemowo z Krakowa. Kilka połączeń w tygodniu daje gwarancję znalezienia odpowiedniego dla siebie terminu. Ponadto wybierając się do Bari nie musimy martwić się o swój samochód, gdyż ten możemy bezpiecznie pozostawić na parkingu koło lotniska Kraków-Balice

Lotnisko w Bari znajduje się około 12 kilometrów od centrum miasta, do którego możemy dostać się taksówką lub miejskim autobusem. Ta druga opcja jest zdecydowanie najtańsza i pozwala poczuć klimat Włoch już od pierwszych chwil po wylądowaniu. A ten jest wyjątkowy – wąskie uliczki, morska bryza oraz niespieszne tempo życia mieszkańców zachęcają do spacerów i poznawania historii na własną rękę. Szczególnie warto zawędrować do starszej części miasta, gdzie znajdziemy zabytkowe kościoły, kolorowe kapliczki wciśnięte w rogi ulic oraz przede wszystkim cudowne nadmorskie widoki.

Wśród najbardziej rozpoznawalnych budowli Bari warto wymienić m.in. Bazylikę Świętego Mikołaja będącą jednym z symboli miasta i miejscem pielgrzymek katolickich i prawosławnych wiernych. A także średniowieczny zamek, w którym mieszkała Bona Sforza, czyli żona polskiego króla – Zygmunta Starego, pochowana właśnie we wspomnianej wyżej Bazylice Świętego Mikołaja.

Matera – miasto wykute w kamieniu

Materze trzeba koniecznie zobaczyć historyczną część miasta zwaną „Sassi” (z języka włoskiego – kamienie). W domach wykutych w litej skale mieszkano jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, dopóki ich mieszkańców siłą nie przesiedlono do bloków. W Materze kręcono także „Pasję” Mela Gibsona, gdyż krajobraz miasta do złudzenia przypomina Jerozolimę sprzed dwóch tysięcy lat. W informacji turystycznej otrzymamy mapę z wytyczonymi ścieżkami, dzięki czemu nie przegapimy najważniejszych atrakcji oraz nie zgubimy się w labiryncie skalnych ścian.

Alberobello i domki Trulli

Alberobello to kolejne po Materze miasto Apulii wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Turystów przyciąga tutaj unikatowe budownictwo, czyli okrągłe białe domy typu trulli. Z ich powstaniem wiąże się ciekawa historia, ponieważ była to forma obejścia przepisów podatkowych – swego czasu we Włoszech pobierano podatki tylko od solidnych (czytaj: murowanych) domów, więc mieszkańcy Alberobello byli zwolnieni z opłat. Zaowocowało to powstaniem uroczego miasteczka, które corocznie przyciąga turystów z całego świata.

Kilkugodzinny spacer pomiędzy domkami wystarczy, aby dokładnie poznać miasto. Warto również skorzystać z tarasów widokowych, z których rozciąga się cudowny widok na stożkowe dachy budynków. Na wielu z nich dostrzeżemy tajemnicze malowidła, gdyż tamtejsi mieszkańcy wierzyli, że takie znaki odstraszają złe moce, a w zamian przyciągają dobrobyt i bezpieczeństwo.

Polignano a Mare z plażą wśród skał

Polignano a Mare docenią zarówno amatorzy intensywnego zwiedzania, jak i miłośnicy kąpieli morskich oraz słonecznych. Ci pierwsi powinni udać się w stronę starówki, która położona jest nad samym morzem. Z licznych tarasów widokowych możemy podziwiać lazur Adriatyku, poszarpane skalne klify oraz przepiękną plażę, która jest wizytówką miasta. To właśnie z niej powinni skorzystać turyści szukający przede wszystkim relaksu. W sezonie to miejsce bywa zatłoczone, jednak warto tutaj zajrzeć, ponieważ Cala Lama Monachile to jedna z najładniejszych plaż w Apulii i „must see” każdego miłośnika Włoch.

Jeśli więc szukasz pięknego miejsca, by spędzić niezapomniane wakacje, weź pod uwagę Apulię!


POWRÓT

ORANGE PARKING

LOTNISKO KRAKӓW BALICE

tel. 696 674 311

ORANGE P1 - 50°4’25" N, 19°48’25" E

ORANGE P2 - 50°4’20" N, 19°48’26" E

ORANGE P3 - 50°4’19" N, 19°48’29" E

rezerwacja 24h

Created by Emart Synergia
PARKING CAŁODOBOWY tel.: 696 674 311 | Orange Parking I, ul. Olszanicka 174 30-241 Kraków - Balice
Image 01 Image 02 Image 03 Image 04 Image 05 Image 06 Image 07 Image 08