TRANSFER Z/NA LOTNISKO GRATIS

BLOG

Apulia - miejsca, które trzeba zobaczyć

Południe Włoch urzeka swoją urodą. Nic więc dziwnego, że jest coraz chętniej odwiedzane przez turystów – zarówno tych stawiających na relaks na plaży, jak i amatorów intensywnego zwiedzania. Bari samo w sobie jest idealną bazą wypadową do innych miejscowości. Świetne połączenia kolejowe zapewniają sprawny transport i są okazją do lepszego poznania okolicy. Warto zarezerwować sobie przynajmniej kilka dni na wizytę w tej części Włoch, bo z pewnością nie można się tam nudzić.

Bari, czyli stolica Apulii

Do stolicy Apulii dostaniemy się bezproblemowo z Krakowa. Kilka połączeń w tygodniu daje gwarancję znalezienia odpowiedniego dla siebie terminu. Ponadto wybierając się do Bari nie musimy martwić się o swój samochód, gdyż ten możemy bezpiecznie pozostawić na parkingu koło lotniska Kraków-Balice

Lotnisko Włochy Bari znajduje się około 12 kilometrów od centrum miasta, do którego możemy dostać się taksówką lub miejskim autobusem. Ta druga opcja jest zdecydowanie najtańsza i pozwala poczuć klimat Włoch już od pierwszych chwil po wylądowaniu. A ten jest wyjątkowy – wąskie uliczki, morska bryza oraz niespieszne tempo życia mieszkańców zachęcają do spacerów i poznawania historii na własną rękę. Szczególnie warto zawędrować do starszej części miasta, gdzie znajdziemy zabytkowe kościoły, kolorowe kapliczki wciśnięte w rogi ulic oraz przede wszystkim cudowne nadmorskie widoki.

Wśród najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Bari warto wymienić budowle. M.in. Bazylikę Świętego Mikołaja będącą jednym z symboli miasta i miejscem pielgrzymek katolickich i prawosławnych wiernych. A także średniowieczny zamek, w którym mieszkała Bona Sforza, czyli żona polskiego króla – Zygmunta Starego, pochowana właśnie we wspomnianej wyżej Bazylice Świętego Mikołaja.

Matera – miasto wykute w kamieniu

W Materze trzeba koniecznie zobaczyć historyczną część miasta zwaną „Sassi” (z języka włoskiego – kamienie). W domach wykutych w litej skale mieszkano jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, dopóki ich mieszkańców siłą nie przesiedlono do bloków. W Materze kręcono także „Pasję” Mela Gibsona, gdyż krajobraz miasta do złudzenia przypomina Jerozolimę sprzed dwóch tysięcy lat. W informacji turystycznej otrzymamy mapę z wytyczonymi ścieżkami, dzięki czemu nie przegapimy najważniejszych atrakcji oraz nie zgubimy się w labiryncie skalnych ścian.

Alberobello i domki Trulli

Alberobello to kolejne po Materze miasto Apulii wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Turystów przyciąga tutaj unikatowe budownictwo, czyli okrągłe białe domy typu trulli. Z ich powstaniem wiąże się ciekawa historia, ponieważ była to forma obejścia przepisów podatkowych – swego czasu we Włoszech pobierano podatki tylko od solidnych (czytaj: murowanych) domów, więc mieszkańcy Alberobello byli zwolnieni z opłat. Zaowocowało to powstaniem uroczego miasteczka, które corocznie przyciąga turystów z całego świata. Trulli to obowiązkowy punkt na mapie Włoch!

Kilkugodzinny spacer pomiędzy domkami wystarczy, aby dokładnie poznać miasto. Warto również skorzystać z tarasów widokowych, z których rozciąga się cudowny widok na stożkowe dachy budynków. Na wielu z nich dostrzeżemy tajemnicze malowidła, gdyż tamtejsi mieszkańcy wierzyli, że takie znaki odstraszają złe moce, a w zamian przyciągają dobrobyt i bezpieczeństwo.

Polignano a Mare z plażą wśród skał

Polignano a Mare – co zobaczyć? Tę piękną miejscowość docenią zarówno amatorzy intensywnego zwiedzania, jak i miłośnicy kąpieli morskich oraz słonecznych. Ci pierwsi powinni udać się w stronę starówki, która położona jest nad samym morzem. Z licznych tarasów widokowych możemy podziwiać lazur Adriatyku, poszarpane skalne klify oraz przepiękną plażę, która jest wizytówką miasta. To właśnie z niej powinni skorzystać turyści szukający przede wszystkim relaksu. W sezonie to miejsce bywa zatłoczone, jednak warto tutaj zajrzeć, ponieważ Cala Lama Monachile to jedna z najładniejszych plaż w Apulii i „must see” każdego miłośnika Włoch.

Włochy to kraj pełen przepięknych miejsc. Jeśli więc szukasz odpowiedniego, by spędzić niezapomniane włoskie wakacje, weź pod uwagę Apulię!


POWRÓT

ORANGE PARKING

LOTNISKO KRAKӓW BALICE

tel. 696 674 311

ORANGE P1 - 50°4’25" N, 19°48’25" E

ORANGE P2 - 50°4’20" N, 19°48’26" E

ORANGE P3 - 50°4’19" N, 19°48’29" E

rezerwacja 24h

Created by Emart Synergia
PARKING CAŁODOBOWY tel.: 696 674 311 | Orange Parking I, ul. Olszanicka 174 30-241 Kraków - Balice
Image 01 Image 02 Image 03 Image 04 Image 05 Image 06 Image 07 Image 08