TRANSFER Z/NA LOTNISKO GRATIS

j?k
LOTNISKO

Poradnik pasażera lotniska Kraków Airport

Przed Tobą podróż z lotniska Kraków-Balice? Na samą myśl o odprawie bagażowej, kontroli bezpieczeństwa czy wejściu na pokład ogarnia Cię stres? Nie musi - bez względu na to, czy lecisz pierwszy raz, czy masz za sobą dziesiątki podniebnych wycieczek. Wystarczy, że odpowiednio przygotujesz się do podróży, zapoznając się z procedurami lotniskowymi. Najważniejsze z nich znajdziesz w naszym poradniku pasażera lotniska Kraków Airport!


1. Kraków Airport - drugie co do wielkości lotnisko w Polsce

Lotnisko Kraków-Balice (kod IATA: KRK) jest drugim pod względem ruchu pasażerskiego, po warszawskim Okęciu, polskim portem lotniczym. W ubiegłym roku obsłużono na nim blisko 5 milionów osób. Ze względu na dogodne położenie lotniska i rozwijającą się siatkę połączeń, liczba ta ciągle rośnie. W 1995 roku lotnisku Kraków-Balice nadano imię papieża Jana Pawła II, który wielokrotnie gościł na nim podczas swoich pielgrzymek do ojczyzny.


Bogata siatka połączeń

Rozkład rejsów regularnych z Kraków Airport obejmuje połączenia z największymi portami europejskimi - w Berlinie, Hamburgu, Frankfurcie, Monachium, Paryżu, Amsterdamie, Wiedniu, Londynie, Brukseli, Oslo, Sztokholmie, Kopenhadze, Zurychu, Barcelonie, Atenach, Bolonii, Neapolu, Pradze, Marrakeszu, Marsylii, Porto, Tel Awiwie i wielu innych. Miłośników taniego latania port lotniczy w Balicach kusi przede wszystkim szeroką listą destynacji, obsługiwanych przez budżetowe linie Ryanair. W lipcu 2017 w porcie lotniczym Balice przywrócono bezpośrednie połączenie z Chicago, realizowane przez polskie linie lotnicze LOT. Latem port lotniczy w Balicach realizuje połączenie sezonowe i czarterowe, do takich wakacyjnych kierunków jak choćby Palermo, Heraklion, Chania, Palma de Mallorca, Rodos czy Zakintos.2. Przygotowanie do podróży z Kraków-Airport


Dokumenty podróżne

Zarówno paszport, jak i dowód osobisty potwierdzają nie tylko Twoją tożsamość, ale i obywatelstwo.

Paszport pozwoli Ci na przekroczenie dowolnej granicy oraz pobytu za granicą w każdym kraju na świecie.

Dowód osobisty zabierz ze sobą, jeśli z lotniska Kraków-Balice lecisz do:

 • krajów członkowskich Unii Europejskiej,
 • państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego,
 • państw, które na mocy odrębnych umów między państwami, zezwalają na przekraczanie granic na podstawie ważnego dowodu osobistego.
Pamiętaj! W niektórych krajach podróżujący zobowiązani są do okazania paszportu ważnego nie krócej niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu do kraju.


Wizy

Osoby przekraczające granicę niektórych krajów, oprócz dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo, zobowiązane są do posiadania wizy.

Przykładowo wiza będzie Ci niezbędna w podróży do: Turcji, Chin, Indii, Rosji, Egiptu, na Kubę czy do Stanów Zjednoczonych. W niektórych krajach wizę musisz wyrobić przed wylotem, w innych - wykupisz ją na lotnisku w kraju docelowym.

Pamiętaj! Podróżując do Ameryki Południowej z przystankiem w Stanach Zjednoczonych, potrzebna będzie Ci amerykańska wiza. Bez niej nie zostaniesz wpuszczony na pokład samolotu już na początku podróży na lotnisku Kraków-Balice! Szczegółowe informacje na temat przepisów wizowych znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


Szczepienia

Niektóre szczepienia są zalecane (np. WZW A i WZW) przed wyjazdem do każdego kraju. Inne tylko w przypadku krajów potencjalnie zagrożonych chorobą - dotyczy to szczególnie Afryki i Azji. W tropikalnych regionach Afryki i Ameryki Południowej pamiętaj o szczepieniach obowiązkowych - na przykład na żółtą febrę czy zakażenia meningokowe, bez których nie zostaniesz przepuszczony przez granicę.

Szczegółowe informacje na temat szczepień zalecanych i obowiązkowych znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


Bagaż

Przepisy dotyczące przewozu bagażu podręcznego, rejestrowanego i ponadwymiarowego różnią się między poszczególnymi liniami lotniczymi. Zapoznaj się z nimi przed każdym lotem z lotniska Kraków-Balice.

Przykładowe zasady przewozu bagażu w najpopularniejszych liniach latających z portu lotniczego w Balicach:

 • Ryanair - 2 sztuki bagażu (1.: maks. 10 kg i rozmiar do 55 x 40 x 20 cm, 2: mała torebka 35 x 20 x 20 cm),
 • Wizzair - 1 sztuka bagażu i rozmiarze 42 x 32 x 25 cm,
 • LOT - 2 sztuki bagażu (1.: maks. 8 kg i 55 x 40 x 23 cm, 2.: damska torebka lub torba na laptopa (40 x 35 x 12 cm),
 • Air France - 2 sztuki bagażu o maksymalnej łącznej wadze 12 kg (1.: maks. rozmiar 55 x 35 x 25 cm, 2.: damska torebka, aktówka lub torba na laptopa).

Pamiętaj! Przekroczenie podanych wymiarów i wagi bagażu może słono kosztować. Przed wylotem z lotniska Kraków-Balice sprawdź dokładnie, czy Twoja walizka lub plecak mieszczą się w normach przewoźnika.


Przewóz wózka

Jeśli zamierzasz podróżować z dzieckiem, jego wózek składany możesz oddać obsłudze lotniska przed wejściem na pokład samolotu. Odbierzesz go z powrotem tuż po wylądowaniu w miejscu docelowym. W przypadku wózka nieskładanego będziesz musiał oddać już w trakcie odprawy biletowo-bagażowej.


Podróż z pupilem

Pasażerowie linii lotniczych mają możliwość podróżowania z pupilem - psem lub kotem. Pamiętaj jednak, że w większości przypadków zabranie zwierzęcia na pokład związane jest z dodatkową opłatą. Szczegółowe informacje na temat jej wysokości i warunków przewozy znajdziesz podczas rezerwacji lotu.3. Informacje o dojeździe i parkingu przy lotnisku w Krakowie


Dojazd na lotnisko Kraków-Balice

Port lotniczy Kraków-Balice położony jest 11 km na zachód od Krakowa. Na jego teren bez problemów dostaniesz się w wygodny dla Ciebie sposób.

 • Samochodem

  Dzięki bliskiej odległości dróg wojewódzkich i autostrady A4, Kraków Airport zapewnia dogodny dojazd nie tylko z regionu, ale i różnych części kraju.

 • Komunikacją miejską

  Aktualnie do Kraków Airport kursują dwie linie autobusowe dzienne (208 i 252) oraz linia nocna (902). Pojedynczy bilet normalny w cenie 4 zł można kupić na przystankach, w automacie w autobusie lub na terenie terminala.

 • Koleją

  Połączenie uruchomione przez Koleje Małopolskie to najszybszy sposób dotarcia do portu lotniczego z Krakowa. Podróż z centrum miasta trwa zaledwie 17 minut, a same kursy realizowane są przez 7 dni w tygodniu. Cena jednorazowego biletu normalnego, kupionego na stacji, u obsługi lub w terminalu, wynosi 9 zł.

 • Autokarem i minibusem

  Na krakowskie lotnisko w Balicach dojeżdżają również autobusy i minibusy dalekobieżne z takich miast jak Wrocław, Rzeszów, Katowice, Gliwice, Ostrawa czy Nowy Sącz. Szczegółowe informacje o przejazdach znajdziesz na stronach przewoźników - Neobus, Tiger Express oraz Regiojet.


Z jakim wyprzedzeniem przyjechać na lotnisko w Krakowie?

By uniknąć zbędnego stresu i pośpiechu, przyjedź na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem. Najlepiej na około 120 minut przed planowanym odlotem z Kraków Airport.


Parkingi przy lotnisku w Balicach

Zmotoryzowanym pasażerom polecamy skorzystanie z całodobowego parkingu przy lotnisku w Balicach - Orange Parking. Grodzony, oświetlony i chroniony parking od terminala pasażerskiego dzieli jedyne 100 m. Dla Twojej wygody zapewniamy transfer z i na lotnisko (3 minuty). Przy pobycie długoterminowym koszt parkingu wynosi zaledwie 5 zł za dobę. Zadzwoń pod numer 696 674 311, by zarezerwować bezpieczny postój przy lotnisku Kraków-Balice.4. Na lotnisku Kraków-Balice


Plan terminali lotniczych

Na terenie Airport Kraków do dyspozycji pasażerów są dwa terminale - krajowy i międzynarodowy. Przed wyruszeniem w podróż zapoznaj się z mapą lotniska, którą zamieszczono na stronie internetowej lotniska. Po przybyciu na lotnisko, jego rozkład znajdziesz też na terenie terminala.


Udogodnienia dla pasażerów

 • Usługi

  Przed wylotem możesz skorzystać z usług kantoru, banku lub poczty, zjeść posiłek w barze lub restauracji, wypożyczyć samochód, udać się do biura podróży, czy oglądać startujące lub lądujące samoloty z tarasu widokowego. Długie oczekiwanie na lot umili Ci dodatkowo płatny pobyt w pokoju Business Lounge, wyposażonym w komputery z internetem.

 • Osoby niepełnosprawne

  Na terenie lotniska Kraków-Balice osoby niepełnosprawne mają zapewnioną asystę - zarówno przed odlotem, jak i w trakcie podróży. Pomoc personelu lotniczego jest bezpłatna. Dodatkowo Kraków Airport może pochwalić się ?niebieską ścieżką? - specjalnym systemem oznaczeń, stworzonych z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych.

 • Rodzice z dziećmi

  Lotnisko Kraków-Balice oferuje również liczne udogodnienia dla rodzin podróżujących z dziećmi. Do ich dyspozycji są między innymi pokoje dla matki z dzieckiem, place zabaw czy automaty z produktami dziecięcymi.5. Odprawa w porcie lotniczym Balice


Odprawa online

Odprawa online to odprawa bagażu podręcznego, dokonywana za pośrednictwem internetu przed przybyciem na lotnisko Kraków Airport. Informację o czasie, w którym możesz dokonać odprawy online, otrzymasz przy zakupie biletu lotniczego. Nie zapomnij zrobić tego na czas - odprawa na lotnisku, w tym wydrukowanie karty pokładowej, wiąże się z dopłatą.


Odprawa na lotnisku

Jeśli nie masz możliwości odprawy online lub zabierasz ze sobą w podróż bagaż rejestrowany, odpraw się na lotnisku. W tym przypadku pamiętaj, by stawić się w porcie lotniczym w Balicach co najmniej na 2 godziny przed odlotem. Informacja o tym, gdzie możesz odprawić się na swój lot, wyświetlana będzie na specjalnych tablicach.


Jak wygląda odprawa na lotnisku?

Krok po kroku:

 • 1) przejdź do bramki odpowiedniej dla Twojego lotu,
 • 2) przygotuj niezbędne dokumenty - paszport lub dowodów osobisty oraz kod rezerwacji, lub bilet papierowy,
 • 3) pracownik lotniska poprosi Ci o dokumenty podróży, a następnie zważy i odprawi bagaż do luku,
 • 4) na koniec otrzymasz kartę pokładową - to ona uprawni Cię do wejścia do samolotu.

Pamiętaj! Odprawa na lotnisku Kraków-Balice zamykana jest w przypadku większości przewoźników najpóźniej na 45 minut przed odlotem. Jeśli przekroczysz wskazany czas, stracisz bilet - zadbaj więc o odpowiednio wczesne przybycie na teren Airport Kraków.


Kontrola bezpieczeństwa

Z kartą pokładową i dokumentem tożsamości udaj się do stanowiska kontroli bezpieczeństwa. Po ich okazaniu zostaniesz poproszony od umieszczenie w specjalnej kuwecie takich przedmiotów jak: telefon, laptop, tablet, klucze, zegarek, monety, pasek, okrycie wierzchnie oraz torebka z płynami i kosmetykami, do której tematu wrócimy już niebawem. W trakcie kontroli obsługa lotniska przeskanuje również Twój bagaż podręczny. Jeżeli jego zawartość wzbudzi jakiekolwiek podejrzenia, możesz zostać poproszony o dodatkowe przeszukanie i wyrzucenie przedmiotów znajdujących się na zakazanej liście.


Jakie płyny możesz przewieźć w bagażu podręcznym?

Zgodnie z prawem pasażer może zabrać ze sobą na pokład samolotu:

 • płyny w opakowaniach o maksymalnej pojemności 100 ml, znajdujące się w przeźroczystej, zamykanej torbie o pojemności nie większej niż 1 litr,
 • płyny zakupione w strefie wolnocłowej lotniska Kraków Airport, które wraz z rachunkiem muszą znaleźć się w specjalnej, zamkniętej torbie,
 • leki i inne produkty spożywcze, w tym pokarm dla dzieci.6. Zasady przewozu bagażu przy lotach z Kraków Airport

Międzynarodowe przepisy jasno określają, jakie przedmioty ze względów bezpieczeństwa nie mogą znajdować się w bagażu podręcznym lub rejestrowanym. Poniżej znajdziesz szczegółowe zestawienie przykładowych przedmiotów objętych tymi przepisami.


Do bagażu podręcznego NIE PAKUJ:

 • broni palnej i urządzeń wystrzeliwujących pociski,
 • urządzeń do ogłuszania,
 • przedmiotów z ostrymi zakończeniami lub krawędziami,
 • narzędzi roboczych typu wiertarki, piły i łomy,
 • tępych narzędzi - kijów bejsbolowych, pałek policyjnych, sprzętów sztuk walki,
 • materiałów wybuchowych i substancji zapalających.


Do bagażu rejestrowanego NIE PAKUJ:

 • amunicji,
 • detonatorów i zapalników,
 • min i granatów,
 • fajerwerków
 • butli z propanem-butanem,
 • benzyny i metanolu,
 • substancji toksycznych i zakaźnych,
 • materiałów promieniotwórczych.


NIE ZALECA się pakowania do bagażu rejestrowanego:

 • przedmiotów wartościowych - gotówki, biżuterii, urządzeń elektronicznych,
 • delikatnych przedmiotów - szkła, porcelany,
 • łatwo psującej się żywności,
 • dokumentów,
 • leków i zaświadczeń lekarskich.7. W hali odlotów lotniska w Krakowie


Strefa wolnocłowa

Po kontroli bezpieczeństwa znajdziesz się w hali odlotów. Przed podróżą będziesz mógł dokonać zakupów w strefie wolnocłowej, w której sprzedawane są między innymi alkohole, perfumy czy papierosy. Wszystkie produkty pracownicy lotniska pakują w specjalną torebkę, którą możesz wnieść na pokład samolotu.

Pamiętaj! Nigdy nie pozostawiaj na lotnisku Kraków-Balice swojego bagażu bez opieki. Służby bezpieczeństwa lotniska mogą uznać go za podejrzany.


Wejście do samolotu

Dokładną godzinę boardingu znajdziesz na swojej karcie pokładowej. Informację o godzinie wejścia do samolotu - a w szczególności wszelkie jej zmiany - wyświetlane są też na specjalnych tablicach zlokalizowanych w hali odlotów. Gdy samolot będzie gotowy do przyjęcia pasażerów, personel lotniska Kraków-Balice wyda stosowany komunikat. Przed wejściem do samolotu zostaniesz poproszony o okazanie obsłudze naziemnej swojej karty pokładowej wraz z dokumentem tożsamości. Następnie odbywa się wejście na pokład - za pomocą specjalnego rękawa, z którym połączona jest bramka, autobusem, gdy samolot znajduje się w znacznej odległości od terminala lub pieszo.

8. Przydatne pojęcia dla pasażerów Kraków-Airport

Na lotnisku spotkasz się z wieloma określeniami, które mogą być Ci zupełnie obce. Sprawdź ich znaczenie, by czuć się pewniej podczas pierwszej i kolejnych wizyt na lotnisku Kraków-Balice.

Air side - określenie strefy, w której znajdować mogą się wyłącznie pasażerowie oczekujący na lot.
Arrivals - strefa przylotów.
Boarding - procedura wejścia na pokład samolotu.
Boarding time - planowany czas wejścia na pokład.
Bagaż kabinowy - bagaż podręczny zabierany na pokład samolotu.
Bagaż rejestrowany - bagaż przewożony w luku bagażowym.
Cabin crew - personel linii lotniczych, który pracuje na pokładzie samolotu, czyli na stewardessy oraz na stewardów
Boarding pass - karta pokładowa, wydawana pasażerowi w trakcie odprawy online lub na lotnisku.
Check-in - odprawa lotniskowa, w której czasie pasażer otrzymuje kartę pokładową i oddaje bagaż rejestrowany.
Czarter - lot realizowany na podstawie umowy między touroperatorem (biurem podróży) a linią lotniczą.
Departures - strefa odlotów.
Gate - bramka, miejsce w hali odlotów prowadzące do samolotu, którym polecisz.
Duty-free - strefa wolnocłowa, znajdująca się po kontroli bezpieczeństwa
Hub - węzeł komunikacyjny, z którego linie lotnicze oferują połączenia do wielu innych miast na świecie.
Land side - ogólnodostępna strefa lotniska, znajdująca się przed punktem kontroli bezpieczeństwa.
Strefa Non Schengen - strefa, w której oprócz kontroli bezpieczeństwa obowiązuje kontrola graniczna.
Strefa Schengen - strefa, na której zniesiono kontrole graniczne. Pasażerowie przechodzą jedynie kontrolę bezpieczeństwa.

9. Kontakt z lotniskiem Kraków-Balice

Wszelkich informacji na temat lotu udzielą Ci całodobowo pracownicy infolinii działającej pod numerami: +48 801 055 000 lub +48 12 295 58 00.

Punkt informacji turystycznej, który znajdziesz w głównym holu terminala, działa codziennie od 9:00 do 19:00.

ORANGE PARKING

LOTNISKO KRAKӓW BALICE

tel. 696 674 311

ORANGE P1 - 50°4’25" N, 19°48’25" E

ORANGE P2 - 50°4’20" N, 19°48’26" E

ORANGE P3 - 50°4’19" N, 19°48’29" E

rezerwacja 24h

Created by Emart Synergia
PARKING CAŁODOBOWY tel.: 696 674 311 | Orange Parking I, ul. Olszanicka 174 30-241 Kraków - Balice
Image 01 Image 02 Image 03 Image 04 Image 05 Image 06 Image 07 Image 08