Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Poznaj lotnisko Kraków-Balice

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice, znany również jako Kraków-Balice Airport, położony jest tuż pod Krakowem, w miejscowości Balice. Jest to jedyne lotnisko w obrębie miasta Krakowa, a także drugie pod względem wielkości lotnisko w Polsce, tuż po Lotnisku Chopina w Warszawie.

Poznaj lotnisko Kraków-Balice

Historia lotniska w Balicach dzieli się na dwie części. Na początku port był niewielkim lotniskiem wojskowym. W roku 1964 lotnisko zostało oddane do użytku cywilnego. Na przestrzeni 60 lat swojego istnienia port w Balicach przeszedł ogromną transformację. Obecnie krakowskie lotnisko jest największym lotniskiem regionalnym, które w ciągu roku obsługuje kilka milionów podróżnych. Ostatnie prace modernizacyjne portu lotniczego Balice miały miejsce w 2014 roku, kiedy to do użytku pasażerów oddano nowy terminal międzynarodowy obsługujący przyloty.

Warto również wspomnieć, że oficjalna nazwa lotniska to Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice – w skrócie MPL Balice. Nazwę portu zmieniono w 1995 roku, żeby uczcić papieża Polaka, który przez całe swoje życie, aż do objęcia pontyfikatu, był silnie związany z Krakowem. Papież Jan Paweł II skończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także odbywał w Krakowie posługę kapłańską – w tym przez dwadzieścia lat był najpierw biskupem pomocniczym, a później arcybiskupem Krakowa. W późniejszych latach MPL Balice wielokrotnie gościł Jana Pawła II podczas jego pielgrzymek do ojczyzny.

Z Krakowa polecisz na drugi koniec świata (i nie tylko)!

Lotnisko Kraków-Balice obsługuje loty 22 linii lotniczych. Najwięcej destynacji spośród tych linii obsługują Ryanair i EasyJet, z czego łatwo wywnioskować, że pasażerowie z Krakowa najczęściej wybierają kierunek – Wielka Brytania. Z Krakowa można dostać się do większości wielkich miast w Europie, a także za ocean. W lipcu 2017 r. LOT wystartował z bezpośrednim lotem z Krakowa do Chicago, z kolei inne linie lotnicze oferują loty z Balic do Izraela i Maroko. Co więcej, od kwietnia 2018 roku pasażerowie podróżujący z Krakowa mogą bez przesiadek dostać się do Dubaju. Warto również wspomnieć, że Balice Airport obsługuje także loty krajowe – z portu lotniczego szybko i wygodnie dostaniesz się na przykład do Warszawy i Gdańska.

Jak dostać się na lotnisko z centrum Krakowa?

Bardzo dobra komunikacja z centrum miasta sprzyja podróżowaniu z lotniska Kraków-Balice. Do dyspozycji turystów jest połączenie kolejowe ze stacji Kraków Główny do stacji Kraków Lotnisko. Trasa obsługiwana jest przez luksusowe i nowoczesne pociągi, a wybór tego środka transportu gwarantuje szybkie i wygodne dostanie się do portu lotniczego. Cena biletu kolejowego wynosi odpowiednio 9 zł dla podróżujących z Dworca Głównego i 13 zł dla osób wsiadających na stacji w Wieliczce. Pociągiem Kraków – Balice można podróżować razem z czworonogiem. Koszt biletu dla Twojego pupila wyniesie 3 zł.

Podróżujący mogą skorzystać także z połączeń autobusowych na liniach aglomeracyjnych: 252, 208, 209. W nocy kursuje również linia 902 – średnio autobusy jeżdżą do centrum miasta co 60 minut w godzinach nocnych.

Bez problemu również dostaniesz się na lotnisko swoim własnym autem. Podwiezienie kogoś na lotnisko i postój nieprzekraczający 10 minut nie będą Cię nic kosztować. Opłatę poniesiesz wtedy, gdy będziesz chciał zaparkować przy lotnisku na dłużej niż 10 minut (opłata za każde rozpoczęte 10 minut wynosi 10 zł) lub długoterminowo. W przypadku pobytu długoterminowego sprawdź naszą ofertę na Orange Parking i zarezerwuj postój przy lotnisku Kraków-Balice w najbardziej atrakcyjnej cenie!

Udogodnienia na lotnisku

Wnętrze lotniska Kraków-Balice jest utrzymane na wysokim poziomie oraz doskonale oznaczone – na lotnisku w Balicach nie sposób się zgubić! Na terenie całego obiektu znajdują się także ekrany pokazujące odloty oraz przyloty poszczególnych samolotów, dzięki czemu możesz na bieżąco śledzić swoje połączenie. Pracownicy lotniska Balice nie zapominają również o osobach niepełnosprawnych. Port MPL Balice zapewnia im bezpłatną asystę oraz pomoc na terenie obiektu. Na terenie portu znajduje się także „niebieska ścieżka”, czyli specjalnie oznaczona trasa ułatwiająca niepełnosprawnym pasażerom poruszanie się po lotnisku.

Czekając na lot, z pewnością nie będziesz się tam nudzić. Zarówno przed „bramkami”, jak i po stronie strefy bezcłowej na podróżnych czekają liczne lokale gastronomiczne i ekskluzywne sklepy. Ciepłe posiłki serwowane są w restauracjach Boccone Trattoria, Galicya oraz Eat&Fly, które znajdują się na terenie terminala pasażerskiego. Poza tym ciepłe napoje i zimne przekąski dostępne są w licznych kawiarniach i sklepikach. Na lotnisku Kraków-Balice działa także bezpłatne Wi-Fi. Co więcej, przed odprawą możesz bezpłatnie sprawdzić wagę swojego bagażu. Z powodzeniem kupisz również pamiątki, prasę, książki, biżuterię, okulary, odzież dla dzieci i dorosłych, kosmetyki, perfumy, papierosy, alkohol i wiele innych produktów. Nawet jeżeli zapomnisz czegoś z domu, to z pewnością będziesz mógł dokupić to na lotnisku.

Wszystkim podróżnym życzymy wysokich i bezpiecznych lotów z lotniska Kraków-Balice!