Orange Parking – Lotnisko Kraków-Balice

Parking całodobowy
Transfer z/na lotnisko – Gratis!

Co można mieć w bagażu podręcznym?

Bagaż podręczny – inaczej bagaż nierejestrowany lub bagaż kabinowy – rządzi się zupełnie innymi prawami niż bagaż rejestrowany. Wiedzą o tym wszyscy, którzy choć raz próbowali spakować do niego wszelkie przedmioty potrzebne w podróży. Warto zaznaczyć jednak, że jest on znacznie mniejszy od bagażu rejestrowanego, poręczniejszy i bez problemu mieści się w luku bagażowym. Istotną kwestią pozostaje jednak pytanie: co tak naprawdę można zabrać ze sobą do samolotu? Oto kilka najważniejszych informacji, o których trzeba pamiętać, by dobrze spakować bagaż podręczny do samolotu.

Mężczyzna na lotnisku z bagażem podręcznym.

Bagaż podręczny – co można przewozić samolotem?

Zastanawiasz się, co można mieć w bagażu podręcznym? Przeczytaj nasz poradnik, w którym rozwiewamy wszelkie Twoje wątpliwości!

Płyny tylko w ograniczonej ilości

Największym problemem dla podróżujących samolotem są wytyczne dotyczące przewożenia płynów w bagażu podręcznym. Jeżeli ktoś wykupi również bagaż rejestrowany, problem ten będzie nieco mniejszy. Co jednak w przypadku, gdy podróżujesz wyłącznie z bagażem podręcznym? Niestety, na pokład samolotu można wnieść wyłącznie 100-mililitrowe pojemniki o łącznej objętości maksymalnie 1 litr na jedną osobę. Uwaga! Jeśli zabierzesz ze sobą pojemniki o większej pojemności i wlejesz do nich 100 ml płynów, to i tak możesz zostać poproszony o usunięcie ich ze swojego bagażu. 

Co więcej, wszystkie płyny muszą znaleźć się w zamykanej przezroczystej torebce, którą należy wyciągnąć z bagażu podczas kontroli osobistej. Jeśli bagaż podręczny stanowi Twoje jedyne wyposażenie w podróży, nie pozostaje nic innego, jak skorzystanie z miniaturek kosmetyków, próbek czy specjalnych przezroczystych pojemniczków przeznaczonych do tego, aby zabrać je na pokład samolotu. Możesz przelać do nich odpowiednie płyny i dzięki temu uniknąć problemów. Istnieją również inne plusy takiego rozwiązania – zazwyczaj podczas krótkiego wyjazdu bardzo trudno jest zużyć duże opakowania kosmetyków. Ograniczenie ilości sprawi zatem, że bagaż podręczny będzie znacznie lżejszy, a Ty zyskasz dodatkowe miejsce w walizce.

Żywność i leki

Kanapki, przekąski i inne stałe produkty spożywcze możesz zabrać ze sobą do samolotu. Inaczej jednak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o płyny – możesz mieć je na pokładzie tylko w sytuacji, gdy są to napoje zakupione na lotnisku tuż po odprawie. Podobnie jest w przypadku ogólnodostępnych leków, takich jak na przykład tabletki przeciwbólowe. W przypadku leków na receptę warto postarać się przed wylotem o zaświadczenie lekarskie informujące o konieczności ich przyjmowania – wówczas bez problemu będziesz mógł je spakować do bagażu podręcznego i jeśli zaistnieje taka sytuacja zażyć w czasie podróży. Oczywiście mówimy tu jedynie o pojedynczych opakowaniach, a nie o dużych zapasach leków. Niektóre z nich mogą zawierać duże ilości substancji chemicznych, które według danego kraju mogą być zakazane, dlatego pracownik lotniska ma prawo do wyrzucenia opakowania przy odprawie ze względu na Twoje bezpieczeństwo.

Pakowanie bagażu podręcznego

Elektronika zawsze przy sobie

Nie martw się o sprzęt elektroniczny, taki jak aparat fotograficzny, laptop czy telefony komórkowe, ponieważ możesz mieć go ze sobą na pokładzie samolotu w bagażu podręcznym. Dzięki temu uchronisz elektronikę przed ewentualnymi uszkodzeniami oraz kradzieżą. Możesz spodziewać się jednak, że podczas kontroli osobistej zostaniesz proszony o wyjęcie aparatu, telefonu czy komputera z Twojego bagażu. Dobrze jest mieć to zatem na uwadze podczas pakowania torby czy walizki, aby komfortowo wyjąć i po kontroli ponownie schować swój sprzęt.

Zakupy w strefie bezcłowej

Kiedy przejdziesz już przez kontrolę bezpieczeństwa, a czas do odlotu będzie nieprzyjemnie się dłużyć, zapewne kusić Cię będą sklepy znajdujące się w strefie bezcłowej. Jeśli zdecydujesz się na zakupy, nie ma żadnych przeszkód, aby zabrać na pokład samolotu kupione produkty – nawet jeśli będą to perfumy, alkohol lub kosmetyki. Co więcej, możesz je przewozić w bagażu podręcznym, ale nie musisz – wystarczy torebka, którą dostaniesz w sklepie. Jedynie tanie linie lotnicze wymagają, aby wszystkie poczynione zakupy schować w bagażu podręcznym lub plecaku.

Elektronika w bagażu podręcznym

Czego nie można wnieść w bagażu podręcznym na pokład samolotu?

Regulacje dotyczące bagażu podręcznego, jak również bagażu rejestrowanego, mówią wyraźnie, że ze względów bezpieczeństwa zakazane na pokładzie są substancje łatwopalne, aerozole obezwładniające oraz ostre przedmioty. Powodem tego jest możliwość zaatakowania lub zranienia innych pasażerów. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju nożach, nożyczkach, scyzorykach, brzytwach, żyletkach, ale nie tylko. Przypuszczalnie parasolka z ostrym zakończeniem lub statyw fotograficzny z ostrymi krawędziami także zostanie wykluczony z bagażu podręcznego. Klucze do domu, cążki do paznokci, pilnik (najlepiej zaokrąglony) powinny przejść kontrolę pomyślnie, dlatego możesz umieścić je w walizce. Warto jednak pamiętać o tym, że wiele zależy przede wszystkim od podejścia osób kontrolujących.

Na tym jednak nie koniec listy przedmiotów zakazanych. Na pokład samolotu nie można zabrać rzeczy, które ogólnie są uznawane za niebezpieczne, czyli środków chemicznych, płynów łatwopalnych, materiałów wybuchowych, broni palnej, pocisków oraz ostrych przedmiotów. Zabronione są także zapałki, zapalarki i zapalniczki, a także narzędzia (młotek, śrubokręt, klucze, piła i podobne). Kontroli z pewnością nie przejdą również szydełka, druty, różnego rodzaju haki oraz żadna broń. Niezależnie od tego, czy będzie to broń biała, używana w sztukach walki, czy zabawkowa atrapa broni, np. dziecięce pistolety. Jeśli chodzi o sztućce czy niewielkie igły w podróżnych zestawach do szycia mogą wzbudzić podejrzenie osób kontrolujących, ale nie muszą. Jest to kwestia zależna od oceny obsługi lotniska.

Wymiary bagażu podręcznego

Przed podróżą istotne jest nie tylko, to jak spakować bagaż podręczny. Niezwykle ważne są również wymiary bagażu podręcznego, które zawsze należy sprawdzać na stronie przewoźnika lub skontaktować się z biurem podróży, ponieważ mogą się one różnić w zależności od linii lotniczych. Aktualnie w WizzAir i Ryanair w cenie biletu na pokładzie samolotu może znaleźć się jedynie niewielka torebka lub mały plecak (o wymiarach: Ryanair – 40 cm x 20 cm x 25 cm, WizzAir – 40 cm x 30 cm x 20 cm).

Bagaż podręczny zabierany na pokład jest dodatkowo płatny tak samo, jak wszystkie pozostałe walizki. W WizzAir maksymalne wymiary bagażu to 55 cm x 40 cm x 23 cm, a w Ryanair – 55 cm x 40 cm x 20 cm. W obydwu przypadkach waga bagażu nie może przekraczać 10 kg. Jeżeli chodzi natomiast o linie lotnicze Lufthansa oraz LOT bagaż podręczny jest wliczony w cenę biletu i może mieć następujące wymiary: 55 cm x 40 cm x 23 cm. Zazwyczaj maksymalna dopuszczana waga bagażu wynosi w tych liniach 8 kg.

Nie tylko bagaż podręczny. O czym warto pamiętać przed lotem?

W dniu wylotu musisz posiadać przy sobie kartę pokładową – bez niej nie wejdziesz na pokład samolotu. Możesz ją wygenerować także podczas odprawy. O tym, jak wygląda odprawa na lotnisku, dowiesz się z artykułu Jak przebiega odprawa na lotnisku? Wszystko, co trzeba wiedzieć.

Jeśli na lotnisko planujesz dotrzeć samochodem, konieczne jest także zapewnienie sobie wygodnego i bezpiecznego miejsca parkingowego. Jeśli wylatujesz z Krakowa i chcesz uniknąć wysokich opłat za parkowanie na terenie lotniska, a jednocześnie szybko i bez problemu dostać się na terminal, wybierz parking przy lotnisku Kraków-Balice, który gwarantuje darmowy transfer na i z lotniska. Sprawdź szczegóły oferty!

Najczęściej zadawane pytania o bagaż podręczny

Jakich kosmetyków nie można zabrać do samolotu?

W podróż samolotem nie możesz zabrać kosmetyków takich jak lakiery do włosów lub zmywacze do paznokci. Dlaczego? Są to produkty łatwopalne, w związku z czym znajdują się na liście rzeczy, których nie wolno spakować do bagażu.

Jak przewozić tusz do rzęs w bagażu podręcznym?

Tusz do rzęs to kosmetyk, który można zabrać na pokład samolotu. Kluczowe jest jednak, aby jego pojemność nie przekraczała 100 ml. Tusz należy umieścić w przezroczystym woreczku wraz z innymi kosmetykami w małych opakowaniach. Ważny jest również fakt, że woreczek nie może przekraczać 1 l oraz wymiarów 20 x 20 cm.

Jak zapakować kanapki do samolotu?

Kanapki możesz spakować w plecak, torbę lub bagaż podręczny. Jedyną zasadą jest to, aby nie owijać ich w folię aluminiową. Nie ma jednak konkretnych wytycznych, w jaki sposób mają być one zabezpieczone. Wystarczy zatem, że zostaną one zawinięte w papier śniadaniowy lub plastikową, przezroczystą torebkę.

Czy ładowarkę do telefonu można mieć w bagażu podręcznym?

Ładowarkę do telefonu możemy zabrać na pokład samolotu w bagażu podręcznym tak samo, jak pozostałe urządzenia elektroniczne np. powerbanki oraz inne ładowarki. Należy jednak pamiętać o tym, że sprzęty tego typu trzeba wyjąć podczas kontroli i umieścić je w specjalnych pojemnikach. Najlepiej będzie zatem spakować ładowarkę do telefonu w bagażu osobistym.

Co można mieć w bagażu podręcznym?
« Poprzedni wpis
Następny wpis »